Už žádné výdaje za palivo. Češi se těší na den, kdy konečně přestanou platit za benzín. Termín se blíží, už jenom pár dnů

i Zdroj fotografie: Martin Strachoň / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Ceny pohonných hmot rostou, a to tak, že se to nikomu kromě provozovatelů čerpacích stanic nemůže líbit. Nelíbí se to hlavně řidičům, kteří musí platit s vědomím, že by benzín klidně mohl stát méně. A ne tragických 40 Kč za litr, jak je tomu v současnosti. Blíží se den, odhadem to nebude trvat déle než měsíc, kdy čeští zákazníci přestanou kupovat benzín. Nejde o auta, ale o zahradní techniku.

Záleží na počasí, za pár dnů už odpadne potřeba platit benzín

Ono i sekání trávníku ve většině případů znamená dodatečné náklady na palivo. Jak vysoké jsou tyto náklady? Záleží na tom, jaké je vybavení a jak velký je trávník. Neustálé plnění kanystru však jistě není příjemný pocit. Ostatně samotné sekání trávy také ne. Někdo asi namítne, že existují elektrické sekačky na trávu. To, že je sekačka poháněna elektřinou, neznamená, že pracuje zadarmo.

iZdroj fotografie: Pilymost.cz

Kdy odpadne povinnost platit za benzín nejenom do aut, ale i do sekaček? Záleží na tom, jak budou vypadat další týdny. Pokud je začátek podzimu velmi teplý, tráva poroste dál – to je zcela zřejmé. Čím jsou však chladnější dny, tím pomaleji tráva poroste. Poslední seč se obvykle provádí v říjnu, ale záleží na teplotách. Může se stát, že podzim bude velmi teplý. Poslední sekání pak může proběhnout i na začátku listopadu.

Alternativy k benzínu a naftě. Některé už fungují, v jiných je budoucnost

Pokud někdo seká trávník každý týden, musí počítat s tím, že ho bude muset v této sezóně sekat minimálně 3x až 4x. Může to však být až 6 nebo 7 sečení trávníku. To znamená, že kanystr s palivem bude muset být stále doplňován. Klidně deset litrů paliva, to je několik set korun. Jaká je spotřeba sekačky? Spotřebu benzínu u zahradní techniky lze skutečně udávat jen velice těžko, jakýkoli údaj může být zavádějící.

Zahradní technika je osazována lehkými, avšak výkonnými motory, u kterých spotřeba může podle způsobu použití velice kolísat. Pokud například vezme kutil sekačku s pojezdem a 2x týdně mulčuje udržovaný trávník, zatímco druhý uživatel 1x za 14 dní seká přerostlou trávu do koše, může být rozdíl ve spotřebě i více než 50 %. Udávat tedy nějaký průměr spotřeby je nemožné.

Kutil platí ročně za benzínový pohon techniky i několik tisíc Kč

U velkých zahradních traktorů je logicky průměrná spotřeba větší než u malých sekaček. Při obdobném typu práce. Samozřejmě se dá změřit přesná spotřeba u jednoho zařízení. Není totiž nic jednoduššího než odměřit přesně nalité palivo po horní okraj nádrže a změřit čas, po který motor poběží, než dojde benzín. Lze vypočítat i posečenou plochu.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Stačí znát rozměr žací lišty, a aby člověk nemusel měřit, kolik toho našlape, vyplatí se využít nějakou aplikaci na mobilním telefonu, která změří ušlou vzdálenost. U průměrné zahrady vyjdou náklady na palivo do sekačky za rok řádově na nižší jednotky tisíc Kč. Auto stojí víc, ale i tak je úleva, když skončí sezona a zahradní technika si dá zimní pauzu.

Sekáte trávu benzínovou sekačkou?

Zdroj: Pilymost.cz
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články