Zákaz jízdy o víkendu už začal platit: Kdo od pátku do neděle nesmí se svým vozem na silnice?

Řada řidičů má zakázáno vyjet o víkendu na silnici. Pokud nařízení poruší, čekají je velké pokuty. Koho se zákaz týká a v jakých denních časech?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čím více u nás dochází ke zdražování potravin a drobného spotřebního zboží, tím více Čechů vyjíždí pravidelně za hranice do sousedních států, aby tam levněji nakoupili. Nejlevnější destinací ze sousedních států je pro nás aktuálně Polsko. Není proto překvapením, že do Polska jezdí Češi v celých kolonách nejen osobními vozy, ale i dodávkami, nebo dokonce kamiony. Někteří nakupují ve velkém pro celé své rodiny a přátele, jiní zase v rámci svého podnikání za účelem následného přeprodeje zboží se ziskem.

Právě na území Polska však došlo k úpravě pravidel silničního provozu, která se celé řady našich občanů přímo týká. Určité procento řidičů již od poloviny loňského roku nesmí vyjet v Polsku o víkendu na silnici, a to v konkrétních časech. Pokud nařízení dopadá na vás a vy jej budete ignorovat, můžete být pokutováni částkou až 2 500 korun (samozřejmě v přepočtu).

Na osobní vozy se víkendový zákaz nevztahuje

Pakliže jezdíte do Polska pouze osobním vozem nebo dodávkou, můžete být v klidu. Nové nařízení se týká výhradně kamionové dopravy. Ovšem pokud jste právě vy řidičem kamionu, měli byste nařízení bezvýhradně respektovat. Zákaz řízení kamionů na polských silnicích je blíže definován přesnými časovými úseky v průběhu dne.

i

Když budeme konkrétní, nesmíte na silnici, páni řidiči, vyjet v pátek večer od 18:00 do 22:00, dále v sobotu od osmé hodiny ráno do 14:00 a také v neděli od osmi ráno do deseti večer. Je evidentní, že zatímco v pátek a v sobotu lze jízdu na polském území relativně solidně naplánovat, neděle je v tomto ohledu pro mnoho řidičů kamionů prakticky „zabitá“.

Systém pokut i výjimky jsou přehledné

V rámci zákazu figurují určité výjimky, ale i ty je dobré si v rámci vlastního případu raději detailně ověřit. Zákaz nedopadá například na hlavy těch, kdo převážejí léky a potraviny. Do výjimky ovšem spadají i vozy, jejichž expedice je nutná v rámci stavebních prací.

Ti, kdo však víkendový zákaz poruší navzdory tomu, že se jich přímo týká, mohou očekávat pokuty v rozmezí 500 až 2 500 korun. A pokud se bude jednat o profesionálního dopravce, může se udělená pokuta vyšplhat až do výše 10 000 korun. A tím persekuce ze strany polských orgánů ještě nemusí skončit. Pokutován může být navíc i správce vozového parku dopravní firmy, který víkendovou jízdu povolil. Jemu dopadne na hlavu další pokuta ve výší v přepočtu 5 000 korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dělat mrtvého brouka se nevyplatí

Zajímá vás, jak je to se zaplacením pokuty v tomto případě, tedy v rámci cizího státu? Doporučení je jednouché. Všechny pokuty, které můžete zaplatit na místě v daném státě, tam raději uhraďte, a to v plné výši. Rozhodně v rámci států Evropské unie. V EU je totiž vymahatelnost pokut ze strany úřadů i přeshraničně v dnešní době dobře podchycená.     

Pokud obdržíte upozornění na nutnost úhrady na dálku (tedy například poštou až doma v České republice), pak s úhradou neotálejte. Pokud budete doufat, že když částku neuhradíte, úřady na vás zapomenou, děláte velkou chybu. Může na vás čekat správní, či dokonce soudní řízení i ve vaší nepřítomnosti.

V krajním případě můžete skončit za mřížemi

Finální pokuta navýšená o náklady na soudní řízení může být ohromná, ale situace může dopadnout ještě hůře. Může vám být totiž udělen trest odnětí svobody v řádech týdnů, či dokonce měsíců. A nepřejte si to zjistit ve chvíli, kdy Polsko znovu navštívíte a při běžné silniční kontrole budete z tohoto důvodu zatčeni policií. Pak už vám zbydou jen oči pro pláč a marně budete litovat několika tisíc korun, které jste mohli již dávno zaplatit. A ruku na srdce, pár tisíc korun by vás patrně finančně nepoložilo.

Setkali jste se již v zahraničí s pokutou? Za co konkrétně?

Zdroj: MZV ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články