Zákazy vjezdu do center nevedou k úbytku aut. Nahrazují je jiná

                   

Jednou z cest, jak se dá řešit smogová situace ve velkých městech, nebo jak se dá řešit také dopravní zácpy, jsou zákazy. Tedy zákazy vjezdu automobilů do daných oblastí. Tyto zákazy se mnohdy týkají hlavně turistů, kteří by měli nechat automobil na okraji města a dále pokračovat jinými způsoby. Jak se ukazuje, toto řešení je spíše kontraproduktivní a k ničemu nevede.

Aut v centrech nemusí ubývat

Když se podíváme na jednotlivé zákazy důkladněji, tak jsou obvykle spojeny s tím, že mají řadu výjimek. Do dané zakázané oblasti pochopitelně mohou rezidenti, kteří zde bydlí a tak chtějí s vozem dojet až ke své nemovitosti. Dále do této oblasti mohou také všechna zásobování a jiné komerční vozy. Výjimky se mohou týkat třeba i vozidel taxi služby, včetně těch alternativních. A nakonec tu máme i vozy založené na modelu sdílené ekonomiky, tedy takzvaný carsharing. Jak je vidět, aut která mohou do daných zakázaných zón tak je stále hodně.

K úbytku nedojde, jelikož vozy jsou nahrazeny jinými

K čemu by z teoretického pohledu mělo dojít, když se řidičům zakáže vjezd do centra? K úbytku aut. K tomu ale reálně nedojde, jelikož tito lidé se na dané místo chtějí a musí dostat. Představa, že každý použije MHD je mylná. Řada lidí totiž zvolí taxi, ať už klasické, tak alternativní. Jiní zase mohou využít takzvaný carsharing. Zácpy proto mohou být stále aktuální, jelikož se pouze nahradila vozidla, kterými tito lidé jezdí. Místo soukromých se využívají veřejné vozy.

Určitý pozitivní dopad to však přece jenom mít může. Centra nejsou přecpána parkujícími řidiči, jelikož taxi je téměř stále v pohybu. Také mohou tyto zákazy přispět k lepšímu ovzduší, jelikož řada služeb na sdílení aut používá elektromobily, které mají jak známo nulové aktuální emise. Určitý klad daných zákazů tedy existuje, ale rozhodně jím není to, že budou centra prázdná.

Foto: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články