Jak často letos měnit nemrznoucí směs: Nedodržení intervalu se může pekelně prodražit

Kdy vyměnit nemrznoucí směs v autě, aby to bylo včas a v pořádku? Stačí sáhnout po chytré dokumentaci a řidič má hned jasno.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jakákoli technická kapalina má během provozu, zejména v dlouhodobém horizontu, tendence ztrácet své původní vlastnosti. Týká se to všech náplní v automobilu, včetně nemrznoucí směsi. Degradace kapalin je zcela v pořádku. To je přirozený proces, stejně přirozené pak musí být to, že řidič pravidelně náplně kontroluje a mění.

Pravidlený servis je důležitý, i pro náplně a kapaliny

Včas mění! To je základní parametr pro to, aby náplně a systémy, ve kterých jsou aplikovány, plnily správně svou funkci. Jak často a za jakých podmínek nemrznoucí směs měnit? Každý řidič by měl znát odpověď na tuto otázku, pokud se nechce dostat do nepříjemných situací spojených s neplánovanou opravou v ceně tisíců korun.

i

Základem je vědět a nastudovat si z manuálů a technických listů doporučení a pokyny pro konkrétní kapalinu, kterou výrobce použil jako nemrznoucí směs. Prostudování technické dokumentace automobilu je podstatné, byť je bohužel časté, že řidiči leckdy manuál do ruky nevezmou nikdy.

Studium manuálu automobilu není ztrátou času

Část manuálu věnovaná provozu motoru by měla obsahovat informace o tom, jakou nemrznoucí směs je třeba použít a jaká je její životnost. Odpovědi na většinu otázek, které by měl řidič pokládat ve spojení se servisem svého vozu, ukrývá právě technická dokumentace. Motorista tak ušetří nejenom ze zbytečné opravy, ale i za servis, když ví, co a kdy dělat a nemusí platit za konzultace v servisu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je třeba mít na paměti, že každá nemrznoucí směs se složena z určitého spektra přísad a některé s nich mohou přijít o své vlastnosti dříve než jiné. Zejména při používání za nevhodných podmínek. Výsledkem zanedbání je, že motor začne pracovat při vyšších teplotách, ale také se zanese škodlivými usazeninami. Přístup k výměně nemrznoucí směsi je důležitý, ovšem ne nijak složitý či komplikovaný. Pravidelný a správný servis spojený s výměnou může ovlivnit a kontrolovat sám řidič.

Co vy, máte nastudovaný manuál svého auta?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články