Zapalovač v autě ocení nejenom kuřáci. Má víc než jednu funkci a umí nejenom připálit cigaretu

Kouření škodí zdraví, přesto se vyplatí mít v automobilu praktickou kuřáckou pomůcku. Zapalovač se hodí, třeba na dobíjení mobilu

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Automobil je sice „pouze“ dopravní prostředek, ale během vývoje došlo k tomu, že neslouží pouze k samotné přepravě z jednoho bodu do druhého. Cestování nabízí díky doplňkové výbavě řadu komfortních prvků. Jsou-li dnes relativním standardem například držáky nápojů, masážní systémy, přehrávače filmů, tak v počátcích automobilismu to byl například zapalovač cigaret. Kouření je fenomén spojený s lidskou kulturou stovky let.

Kouření škodí zdraví. Zapalovače jsou v autech pořád

Tabák se dostal do Evropy v šestnáctém století v rámci kolonizačních výprav. Zasloužil se o to zejména anglický kolonizátor Walter Raleigh, který žil za doby královny Alžběty I. A který se aktivně podílel na dovozu exotického zboží z Nového světa do Evropy. Tehdy se věřilo v léčebné účinky tabáku a nikdo nemohl předvídat jeho masové rozšíření. A škodlivé dopady kouření na lidské zdraví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V první polovině dvacátého století bylo kouření cigaret populární natolik, že se zapalovače staly nedílnou součástí automobilů. Už od dvacátých let minulého století se začal tento prvek v automobilech objevovat a je tam doposud. A to i přesto, že kouřen í je dnes považováno za nezdravý a nebezpečný zlozvyk. Zapalovače v automobilech mají více než jen funkci připalovat tabákové výrobky, jejich smysl a uplatnění je mnohem širší, stále mají v autech své opodstatnění.

Konstrukce autozapalovače je jednoduchá a funkční

Jak autozapalovač funguje? Jde o malé zařízení umístěné obvykle ve spodní části přístrojové desky nebo na středové konzole poblíž ruční brzdy. Zapalovač se skládá z kovové objímky zapuštěné do konzole, a vyjímatelné části. Ta má tvar vzdáleně připomínající klobouček houby. Horní část je vyrobena obvykle z plastu, ve spodní části je umístěna kovová odporová spirála.

Zatlačením na horní část kloboučku dojde k uzavření elektrického obvodu. Ten začne proudit topnou částí, která se velmi rychle zahřeje, po dosažení zapalovací teploty zapalovač vyskočí nad úroveň desky a je připraven k zapalování. Dnes je trendem nekouřit vůbec, společenská snaha o omezení konzumace tabákových výrobků je značná. Navíc stále roste a roste popularita elektronických cigaret, které není potřeba iniciovat klasickým zapalovat zapalovačem.

Dnes slouží zapalovač ve voze hlavně k napájení

Zapalovač přesto v automobilech neztrácí smysl, má totiž víc než jen zapalovací funkcí. Zásuvka zapalovače je dnes využívána jako zdroj napájení nejrůznějších elektronických zařízení. Byť do aut pronikly také konektory typu USB, kterými lze dobíjet například mobilní telefony, zásuvka zapalovače také stále funguje. Je pro mnoho řidičů univerzálnější než jakýkoli jiný systém.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Existuje spousta nejrůznějších konektorů a redukcí, které se dají do zásuvky zapalovače zapojit. Včetně už tak sofistikovaného zařízení, jakým je převodník z 12 V na 230 V. Ze zásuvky zapalovače v osobním automobilu tak lze získat proud potřebný pro napájení některých klasických osobních spotřebičů. A to připojením klasické vidlice tak, jak ji člověk zapojuje doma do zásuvky elektrického vedení.

Používáte zapalovač v autě a jak?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články