Zaplaťte, nebo čekejte: Nový systém trestání řidičů v Estonsku

                   

Pokud v České republice překročíte rychlost a zastaví vás hlídka, je třeba počítat s pokutou. Buď na místě, nebo ve správním řízení. V Estonsku je tomu jinak. Země zavedla zajímavý systém řešení dopravních přestupků. Řidič dostane od policejní hlídky na výběr, co je pro něho přijatelnější řešení trestu.

Buď zaplatit, nebo čekat

První možnost řešení přestupku je stále klasická. Dojde k tomu, že se vypíše pokuta, řidič ji zaplatí a může pokračovat v jízdě. Pokud si zvolí alternativní trest, bude muset své vozidlo odstavit u krajnice a čekat. Je na každém, zda mu je milejší vzdát se nemalých finančních prostředků, nebo velkého množství svého času.

Jak dlouho se čeká?

Čekací doba rozhodně není nijak malá. Pokud překročí rychlost do 20 kilometrů v hodině, musí své vozidlo odstavit na dobu 45 minut. Pokud tento limit překročí a zároveň nejel rychleji o 40 kilometrů v hodině, tak bude čekat přesně hodinu. Je vidět, že čekací doba není rozhodně nijak symbolická, a ne každý si může dovolit při své cestě stát hodinu u silnice. Zvláště když spěchá třeba do práce, nebo musí někoho vyzvednout.

Pokud se testování osvědčí, bude standardem

Tento systém řešení pokut je zatím jenom v testovací fázi. Až pokud se osvědčí bude schválen. Aktuálně měření rychlosti a alternativní výběr trestů probíhá jenom na silničním úseku mezi městy Tallin a Rapla.

Podle prvních informací to vypadá, že mnoho řidičů raději postojí, než aby vytáhli ze své peněženky potřebný obnos. Budou si tak mnohem lépe pamatovat to, že rychlá jízda je špatná. Na druhou stranu výše pokuty v Estonsku není zase až tak vysoká. Počítá se podle toho, o kolik řidič rychlost překročil. Toto se vynásobí 3 eury a taková činí pokuta. Pokud jel řidič o 15 kilometrů v hodině rychleji, je jeho pokuta 45 euro (tedy 15 x 3). To není zase až tak vysoká suma, aby někdo musel 45 minut stát u silnice.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články