Záruka na ojetý vůz, kdy funguje a do jaké míry

                   

Zákony, které upravují ochranu spotřebitele při nákupu zboží či služeb, se vztahují i na ojetá auta. Ale u ojetin to se zárukou není tak jednoduché, jako když si pořídíte zbrusu nový vůz. Záruka je sice také dvouletá, má však celou řadu omezení. Záruku každopádně poskytuje prodejce bez ohledu na to, zda je auto koupené v autobazaru, od firmy, která se jen zbavuje starých aut, nebo od soukromé osoby.

Záleží na stavu auta při prodeji

Záruka ojetých aut se samozřejmě uplatňuje s přihlédnutím k tomu, v jakém stavu bylo auto při prodeji. Stav automobilu by proto měl být ve smlouvě náležitě zdokumentován. Ke smlouvě a předávacímu protokolu je také dobré pořídit dostatek fotografií, které budou stav auta a jeho příslušenství náležitě dokumentovat.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Kdy můžete uplatnit práva vyplývající ze záruky?

V rámci smlouvy a předávacího protokolu obvykle podepisujete vady, o kterých víte. Ty pak samozřejmě reklamovat nelze. Reklamovat naopak můžete takzvané skryté vady, které se projevily až po převodu automobilu, ale existovala již v době prodeje a vy jste o nich nebyli informováni. Zároveň platí pravidla, že taková vada musí snížit hodnotu vozidla, případně užitek, který z vozidla máte.

Typické skryté vady, s nimiž se u ojetin můžete potkat, jsou přetočený tachometr nebo zatajená autonehoda. Na tu si ovšem můžete stěžovat jen tehdy, kdy vás prodejce prokazatelně informoval o skutečnosti, že auto nebylo bouráno. Nemusí se hned jednat o podvod ze strany prodávajícího, objevuje se celá řada případů, kdy dotyčný sám auto v dobré víře zakoupil z druhé ruky a o nehodě prvního majitele neměl ponětí. Přesto se v takovém případě na vady záruka vztahuje.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Co můžete po prodejci požadovat?

Kupující může v případě uplatňování zákonných nároků požadovat o peněžitou náhradu ve formě snížení kupní ceny automobilu, případně může odstoupit od smlouvy a vyžádat si zpět celou platbu. Prodávající je kromě toho povinen uhradit veškeré náklady spojené se zjištěním vadu a odstoupením od smlouvy. V praxi se většinou jedná o poplatky za převod automobilu a náklady na diagnostiku vozu v servisu. Prodávající musí také většinou kupci uhradit náklady na pojištění auta, které kupec již zaplatil.

Jak dlouho je záruka platná?

Podobně jako v jiných případech, i u ojetin běží dvouletá záruční lhůta. Pokud se objeví skrytá vada, která je opravena na náklady prodávajícího, záruka na tuto práci je opět dvouletá a nová lhůta začíná dnem předání opraveného automobilu autoservisem. Na některé klempířské práce se však vztahuje pouze půlroční záruka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články