Přezutí na zimní pneumatiky bude letos rekordně drahé: O tolik více si řidiči připlatí. Levné řešení přitom existuje

Zdražování začíná být zakletým, a bohužel všudypřítomným slovem pro aktuální českou ekonomiku. Nevyhnulo se ani motoristům a výměně pneumatik.

i Zdroj fotografie: PxHere
                   

I když je už několik dní po 1. listopadu a tedy po datu, od kterého začíná platit povinnost zimného obutí na vozidle v případě zimních podmínek (nebo v úseku označeném značkou Zimní výbava), stále k tomu mnoho řidičů nevidí důvod. Pochopitelně, dnes bylo venku počasí připomínající spíše babí léto. A pokud by se někde v dáli měl chystat Martin na bílém koni, bude to nejspíš rozený bělouš. Ale určitě nebude mít nic společného se sněhem. A navíc, letos bude přezutí zase o kus dražší. Ptáte se proč? Pojďme se na to podívat společně.

Zdražuje se všechno, proč by pneumatiky měly být výjimkou?

Zatímco dříve byla výměna pneumatik, tedy na podzim letních za zimní a na jaře naopak poměrně běžnou činností v životě řidiče, nyní to není příliš příjemné. Důvod je jasný: náklady na služby v poslední době vzrostly. Máme dražší energie, jsou dražší vstupy a materiály a i když inflace ustoupila ze svých rekordních hodnot, zdražení zůstalo v České republice přítomno jako jakýsi cejch nepříliš úspěšného ekonomického vývoje posledních dvou/tří let.

Kolik let se může jezdit na jedněch pneumatikách? Majitel pneuservisu apeluje na řidiče před přezutím na zimní

Nebo máte snad pocit, že jste v něteré oblasti služeb „natrefili“ na něco, co je výrazně levnější, než tomu bylo před oněmi třemi roky? A teď opravdu nemám na mysli akční cenu na jogurty v nedalekém Lidlu. Ta se řídí poněkud jinými (jakkoli zřejmě dlouhodobě neudržitelnými) pravidly, než většina služeb a provozoven ve vašem okolí. Ty svoje ceny musely přizpůsobit celkové ekonomické situace, a tedy ani další výměna pneumatik (ta letošní) určitě nebude levnější, ani nebude stát stejně jako na jaře. 

Ceny v servisech: značné rozdíly, společné zdražování

Očekává se, že bude v průměru o 10 procent dražší než na jaře a až o 20 procent dražší než loni. A příští rok na jaře to bude pravděpodobně znovu o kousek dražší. Krátkým průzkumem mezi pneuservisy jsme došli ke značným cenovým výkyvům za výměnu pneumatik, přičemž pochopitelně výměna obutých disků vychází citelně levněji, než kompletní přezouvání, například při nákupu nových zimních pneumatik v tomto roce. Celkově se však dá řici, že i přes rozptyl daný konkurencí mezi jednotlivými servisy jsou ceny skutečně vyšší, než byly v minulé zimní sezóně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Někde vám tak nabídnou akční cenu např. 900 korun za kompletní přezutí, není však problém se setkat s cenou i téměř dvakrát vyšší. K tomu s přidávají problémy s uskladněním – i za ně si servisy pochopitelně účtují a i u něj se nekonají slevy, ale spíše zdražování. A jakkoli se nechci prvoplánově „otřít“ o naši vládu a její ekonomické (ne)úspěchy, jak tomu s gustem činí moji kolegové v ekonomických periodikách, pravdou je, že čekat nějaké výrazné posuny k lepšímu v sezóně 2024/2025 asi nelze.

Řešení existuje a je vcelku jednoduché

Jak z toho ven? Řešení je v podstatě dvojí, obojí je naštěstí celkem snadné. Za prvé můžeme dát (mnozí třeba poprvé) šanci celoročním pneumatikám. S postupným oteplováním a přechodem klimatu u nás spíše k jižnímu modelu ročních období budou v míných zimách tyto pneumatiky bez problémů fungovat. Moderní směsi a dezény, vyvinuté výrobci v posledních letech nemají opravdu nic společného s dřívějšími „OR6“ dezény. A mnohým budou zcela bez problémů postačovat.

Zimní, nebo celoroční pneumatiky? Záleží na více faktorech. Vypátrali jsme, jak vybrat ty správné a neprohloupit

Úspora je v takovém případě okamžitá. Podruhé, což je pravda na vstupu poněkud dražší, je mít dvě sady obutých kol. A sezónní výměnu omezit na pouhé prohození kol, jenž se dá zvládnout i v domácích podmínkách. A v servisu proběhne vždy rychle a relativně levně. V důsledku pochopitelně ušetříte i tady, byť skladování jedné sady se nevyhnete tak či tak. Rozhodnutí je už na vás – a budeme rádi, když se s námi o svůj názor podělíte v diskusi pod článkem. Každopádně, držíme vám všem palce v nadcházející zimní sezóně, ať to co nejméně klouže a zamrzá!

Měníte stále letní za zimní, nebo uvažujete o celoročním modelu?

Zdroj: BESIP
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články