Že řidičák a zelenou kartu u sebe v roce 2024 nemusíte vozit? Fatální chyba, za kterou zaplatíte tučnou pokutu

Motoristé u sebe nově nemusí mít některé osobní doklady a doklady od vozidla. Policie je ale přesto stále chce vidět, tak pozor.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro Autožive
                   

V posledních týdnech se hovoří o digitalizaci velkých „papírových“ dokumentů. O tom, že řidiči už fakticky nemusí vozit takřka žádné doklady u sebe. Od začátku roku 2024 skutečně platí změna a realita opravdu „digitální“, přesto ale není vše tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Faktem je, že od 1. 1. 2024 řidiči nemusejí při cestách po ČR mít u sebe řidičský průkaz a technický průkaz, oboje však musí mít platné.

Doba papírových dokladů končí. Přesto je ale musíte mít u sebe

To znamená, že pokud někdo „přijde o řidičák“, nesmí jezdit. A naopak ten, kdo má řidičský průkaz platný, může jezdit, i když nebude mít průkaz fyzicky u sebe. Letos má začít platit také elektronický občanský průkaz. Občan ho bude mít v mobilu. Výborně, ale jakkoli by se mohl jeden radovat, tak skutečnost je opět jiná. Policie hlásí, že ho bude akceptovat až tak za půl roku.

iZdroj fotografie: iStock

Nicméně platí stále fakt, že pokud je potřeba prokázat svou totožnost, nemusí to být nutně prostřednictvím občanského průkazu. Ale o tom už jsme psali v jiných článcích. Jak digitalizace pokročí, znamená to, že odložíme všechny doklady i při cestách mimo Českou republiku? Ne. Tak jako tak platí, že na cestách do zahraniční je třeba mít doklady s sebou. Jakkoli se hovoří o jakési digitální „euroobčance“, tak nic takového zatím nefunguje a neplatí.

Hrozí pokuta 3 500 Kč, většina lidí netuší, jaké je riziko. Vyhnout se mu můžou jen ti řidiči, kteří předem zaplatí

Panuje také mylná představa, že není potřeba u sebe mít zelenou kartu. To ovšem není pravda. Ačkoli vláda schválila novou podobu zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, další nutné legislativní změny se protahují. Tedy jde o to, že účinnost těchto změn ještě není aktuální. Přechod na online systém výměny dat a související zrušení zelené karty pro vnitrostátní účely budou realizovány až po uplynutí šestiměsíčního přechodného období.

Nová pravidla už platí. Tedy vlastně ještě neplatí, tak pozor

Původně se plánovalo, že zelené karty budeme moci odložit nejpozději od 1. července, ale nyní to vypadá spíše na podzimní měsíce. Pokud jste tedy zelenou kartu odložili, doporučení je dát si ji zpět do peněženky. Toto nemusí řešit ti řidiči, kteří mají například nějakou aplikaci své pojišťovny nebo zelenou kartu nascanovanou v telefonu. Vše se však změní s počátkem platnosti novely zákona o povinném ručení, to by mělo být teď v březnu nebo v dubnu.

i

Pak už budou policisti kontrolovat povinné ručení na dálku, bez přítomnosti řidiče. A tedy i bez papírové zelené karty. Vysoká pokuta už tak de facto hrozí jen v horizontu dnů. Od roku 2025 by pak měla odpadnout povinnost papírové karty i při výše zmiňovaných zahraničních cestách. Očekávat se dá, že dříve nebo později digitalizace opravdu pokročí. Vyplatí se ale přijímat tento fakt s rezervou a počítat s určitou prodlevou.

Máte občanku v mobilu?

Zdroj: MD ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články