Záhadné samolepky na kamionech: Co důležitého říkají bílá písmena v zelených kruzích řidičům osobních aut?

Nákladní auta na sobě mají řadu zvláštních nálepek a označení. Co vyjadřují a co z nich mohou vyčíst ostatní účastníci silničního provozu?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nákladní automobily, kamiony, mají na sobě spoustu různých tabulek, samolepek, značek. Mnoho řidičů neví, co tato označení znamenají. A zda by měli vědět, o co jde a podle toho se na silnici ke kamionům chovat. Zelené značky s bílým písmenem, nebo číslem, lze spatřit většinou na velkých nákladních automobilech, které jezdí dlouhé dálky. Samozřejmě tam tyto symboly nejsou jen tak pro parádu.

O životní prostředí jde především

Samolepky s písmeny a číslicemi mají informovat především policii, popřípadě celní správu. Mají nějaký význam i pro ostatní řidiče? Jak se to vezme. Většinou můžeme vidět následující. Číslice „3/4/5/6“ nebo římské číslice „III / IV / V / VI“ a ty označují, že vozidlo splňuje některou z ekologických norem: Euro 3 / Euro 4 / Euro 5 / Euro 6. Písmeno „U“ nebo „E“ je zkratkou „Umwelt“ nebo „Environment“ a opět se týká životního prostředí, což je také volný překlad z němčiny respektive z angličtiny. Označení říká, že vozidlo splňuje ekologickou normu Euro 2 a není hlučnější než 80 decibelů.

iZdroj fotografie: Vlastní tvorba

Mluvíme-li o hlasitosti, tak jen pro srovnání, lidská řeč má 45 decibelů. Co dalšího čteme na nákladních autech? Písmeno „S“ znamená „Supergruеn / Green and Safe Truck“ a je ještě sofistikovanější verzí výše popsaných označení. Cedule navíc značí, že vůz každoročně prochází technickou kontrolou.

V noci na silnici jen se samolepkou

Písmeno „L“ znamená „Larmarm Kraftfahzeuge“ a označuje nákladní vozidlo s nízkou hlučností. To umožňuje jízdu mezi 22:00 a 5:00, právě tyto soupravy mohou jezdit v noci. Zde se můžeme dívat na věc z opačného úhlu pohledu. Vidíme-li na silnici v noci kamion, který nemá toto označení, pak jeho řidič porušuje stanovené předpisy.

Písmeno „G“ znamená „Gerauscharm Kraftfahzeuge“ a je zcela analogické s výše popsaným symbolem, s jedním rozdílem. A to kromě toho, že se nepoužívá v Německu, ale v Rakousku. Pro řidiče osobních aut mají tedy všechna tato označení spíše jen informativní význam a přímo se jich nedotýkají.  

Máte přehled o všech znacích, které jsou na kamionech?

Zdroj: Autorský komentář Filipa Rakovana

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecko vstupuje do války na Ukrajině a dodává jí nejmodernější raketomety: cíl zasáhnou téměř vždy, dokonce i v pohybu
Události247.cz
Události247.cz
Šéf Kremlu jako bezmocný stařík: Putin měl opravdu potupnou nehodu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Einsteinův mozek rozřezali na 240 kusů: Proč to udělali a kde se nachází teď?
adbz.cz
adbz.cz
Bez kreditky už se do krájení nepouštím. Kuchyňský hack mi doporučila moje kamarádka