Jak bez poškození uskladnit zimní pneumatiky? Tajemství japonských řidičů prozrazeno

Zimní pneumatiky nelze jen tak přes léto postavit do garáže, hrozí poškození. Několik triků prodlouží životnost gumy a ušetří peníze.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Počasí na začátku dubna slibuje tradičně velké výkyvy v teplotách. V jednu chvíli se člověk hřeje na slunci, pak najednou přijdou ještě mrazy. I tak se ale blíží doba, kdy budou zimní pneumatiky na část roku zbytečné. Do podzimu je třeba zimní obutí uložit. Správně uložit, aby nedošlo k deformacím a poškození. Zajímavý přístup, který se vyplatí okopírovat, mají na druhém konci světa.

Čistota a sucho jsou základ

V Japonsku dbají na tato pravidla. Před uložením je zapotřebí pneumatiky důkladně umýt. Ale bez použití saponátu, pouze vodou a kartáčkem. Pokud by zůstaly na pneumatice nečistoty, poškodila by se. Krom toho by mohla směs do příští sezony ztvrdnout a guma by tak ztratila trakci na sněhu. Po umytí je nutné pneumatiky dobře vysušit. Voda, která by na nich zůstala, je pro pneumatiku nežádoucí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nepřáteli pneumatik jsou ultrafialové paprsky a vlhkost. Proto je dobré pneumatiky uskladňovat na dobře větraném a suchém místě, chráněné před přímým slunečním zářením. Nejlépe mimo zdroj tepla. Nemáte-li jiné místo a uložení pneumatik než třeba balkon, měli byste pneumatiky něčím zakrýt. To je ochrání před světlem a vlhkostí. Pokud na to máte rozpočet, není od věci popřemýšlet nad uskladněním v komerčním skladu pneumatik.

Na sezónu dofouknout, do skladu bez tlaku

Poslední tip. Při společném skladování pneumatik je nejlepší uložit je naležato. Svislé skladování může vést k jejich deformaci. Při uložením na podkladu nezapomeňte pod pneumatiky vložit vhodnou podložku, která znemožní přístup vlhkosti ke gumám. A třeba u betonové podlahy zase zabrání deformaci díky tvrdosti povrchu.

Při skladování pneumatik sejmutých z ráfků je lepší svislé skladování. Pak je ale nutností pravidelně pneumatik otáčet. Zhruba jednou za měsíc je důležité pootočit pneumatiky asi o čtvrt kola a změnit místo tlaku závěsu na límec gumy. Důležitá věc – před uložením pneumatik upusťte plyn a snižte tlak v pneumatikách zhruba na polovinu.

Zdroj: MyMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Izraelské zbraně proudí na Ukrajinu a mohou jí vyhrát válku. Izrael to dlouho odmítal, ale jeho postoj k Rusku změnila sama federace
Události247.cz
Události247.cz
Podvody na lidi tak jednoduché, že na ně vždy někdo naletí. Napálit se je přitom snadné a všechny úspory rázem zmizí v rukou podfukářů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Exorcismus má kořeny v dávné civilizaci. Už před stovkami let měli lidé důvod ke strachu, děly se strašlivé věci
adbz.cz
adbz.cz
Zápachu v troubě a mikrovlnce se dá snadno zbavit i bez chemie. Pomocníci čekají v kuchyni a stojí pár drobných