Zkoušky na řidičské průkazy čeká historická změna. Studenti po absolvování autoškoly nedostanou svůj řidičák

Absolvent autoškoly má smůlu, i přes úspěšné složení všech zkoušek si na svůj řidičský průkaz ještě hodně dlouho nesáhne.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Před pár týdny u nás prošla Poslaneckou sněmovnou novela zákona ostře sledovaná motoristy. Mimo jiné se mění věková hranice, kdy může žadatel absolvovat autoškolu. A pak také, pod dozorem mentora, automobil řídit. Kouzelné číslo je 17. Jinak řečeno, kdo bude chtít, bude moct usednout za volant auta o rok dřív, než bylo dlouhé roky standardem. Novinky se dějí ale i v sousedním Polsku. Tam se studenti autoškol musí připravit na velké změny.

Změny v systému se dotknou nováčků v autoškolách

Není to tak dlouho, co se u našich sousedů skokově zvedly ceny za zkoušky v autoškole. A teď tam mají další novinky. Žadatelé o řidičák se opět musí připravit na zásadní obměny v dosavadním systému. Zavedení změn je pro někoho kontroverzní, ale je opravdu čeho se bát? Mnoho tamních obyvatel zná oblíbenou aplikaci mObywatel. Ta se stala neodmyslitelnou součástí života mnoha Poláků. Mají v ní digitální občanský průkaz a také řidičský průkaz.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Ten používá polovina uživatelů zmíněného softwaru. To znamená, že při kontrole nemusí mít u sebe potřebné doklady ve fyzické podobě. Vše, co potřebují, je telefon a na něm nainstalovaný mObywatel. Jak oznámila vláda, brzy se změny dotknou studentů autoškol ve spojení právě s digitalizací. Lidé, kteří právě složili řidičské zkoušky, nedostanou řidičský průkaz hned. Musí na vystavení dokladu čekat až 30 dní.

Agresivní řidič starého BMW by měl přijít o řidičák. Jeho jízda na videu je přestupek za přestupkem

Plán předpokládá zavedení dočasného digitálního řidičáku. Ten umožní vyjet na silnici ihned po složení zkoušky. Díky této změně novopečení řidiči nebudou muset čekat na vydání fyzického řidičského průkazu. Po zavedení dočasného řidičského průkazu mPrawoJazdy budou moci absolventi ihned po složení zkoušky sami usednout za volant a vrátit se domů nebo si zajezdit. Má se tak stát v polovině letošního roku.

Systémy jsou propojené, řidičák ihned vidí i policie

Digitální řidičský průkaz bude platit pro skupiny: B, B1, B+E, A, A1, AM a T. Učme se! Takhle má fungovat digitální svět, ve prospěch občana, a ne naopak. Vše je navíc propojené a funguje. Zpráva o složení zkoušky se na účet mladého řidiče v aplikaci mObywatel odešle prakticky okamžitě. Spolu s ním má obdržet i informaci o možnosti stažení provizorního elektronického řidičského průkazu.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Digitální dokument bude platný 30 dní, tedy dostatečně dlouho na to, aby si jeho fyzickou verzi mohli lidé v klidu vyzvednout. Kladný výsledek zkoušky je okamžitě propsán do Centrálního registru řidičů. To znamená, že se řidič nemusí bát, že by policie doklad v aplikaci neuznala. Je stejně platný jako ve své tradiční podobě. Poláci, palec nahoru!

Co na polský systém říkáte?

Zdroj: Wyborcza
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články