Prstem nakreslené „X“ nebo kruh na autě: Jde o zlodějský signál, že má být ukradeno

Děti často kreslí na špinavá auta znaky, nápisy, obrázky. Pokud se ale objeví určité znaky, jde o signál pro zloděje aut.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Špinavé auto a na něm prstem nakreslený symbol prasátka, popřípadě nápis Umyj mě! Velmi často lze takto „ozdobený“ automobil zahlédnout, nezřídka jde o dětský vtípek nebo invenci nudící se mládeže. Motoristé většinou znaky a symboly nakreslené na autě ve špíně a prachu ignorují. To se ale ne vždy vyplatí, může se totiž jednat o identifikátor pro zloděje. Nápisy a symboly nepovažuje většina řidičů za důležité. Prostě je smyje.

Znaky na autě jsou často jen od dětí. Ovšem ne vždy!

Ale co když se po čase prstem kreslené znaky na voze opět objeví? Pak už je třeba zpozornět, je tady důvod k obavám. Zejména pokud se na vozidle ukáže symbol písmene X. Nejde totiž o legraci, ale o znak, kterým mezi sebou komunikují zloději aut. I zloději aut se snaží pracovat co nejefektivněji a nechtějí být zbytečně v hledáčku policie. Dnes jsou na každém rohu kamery. Takže to funguje tak, že chodí takzvaní tipaři, kteří vyhledávají objekty vhodné k ukradení. Či v případě bytů k vykradení.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Takový kriminálník pracuje v organizované skupině, která operuje v určité oblasti. Když například zjistí, že nějaké auto by stálo za „akci“, protože třeba stojí dny i týdny na jednom místě, označí ho písmenem X. A dá echo komplicům. Ti nemusejí dlouze hledat, popřípadě přemýšlet o tom, jestli je to auto dobré, nebo ne. Jdou na jistotu. Naopak symbol kruhu nebo kruhu s písmenem X značí, že auto za to nestojí. Obdobná symbolika či signalizace platí u nemovitostí, nejde jen o auta. Obyčejný člověk si toho asi nevšimne, nebude tomu přikládat důležitost. Znak křídou, silným škrábancem, tkaničkou…

Nijak složitá, přesto efektivní komunikace zlodějů aut

Trojúhelník signalizuje osamocenou ženu, rovné čáry pravděpodobnou přítomnost cenností v bytě. Co dělat, pokud člověk objeví na autě písmeno X? Nepanikařit. To, že je auto označené, ještě neznamená, že během pěti minut nastoupí parta zlodějů. Nejlepší je ihned auto umýt. Pak je pro zloděje složité ho identifikovat. Důležité je, jak říká policie, nenechávat v autě cennosti. Pokud jde o značku v námraze na skle, je to aktuálnější, vyplatí se skla ihned odmrazit a očistit.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Pokud řidič najde znak řekněme po zaparkování v obchodním centru, měl by si dát pozor, zda jej někdo nesleduje, například cestou domů. Lepší je jet na myčku auto umýt. Sledovat provoz a vyjet třeba mimo město, aby měl člověk jistotu, že za ním nikdo nejede. Jet oklikou. V hustém městském provozu může sledování přehlédnout. Další znaky? Symbol prasátka je jen a pouze znamením, že má řidič špinavé auto. A kosočtverec na kapotě? Puberťáci šli kolem a neměli nic lepšího na práci.

Měli jste někdy počmárané auto?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Největším soupeřem je pro stíhačku F-16 ruský Su-57, dokáže ji zaměřit, aniž by o tom věděla,“ srovnal letouny vysloužilý indický pilot
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Jahody po něm rostou jako zběsilé: Řeč je o manganistanu