Známe novou podobu štítků na pneumatikách. Mají zjednodušit výběr

                   

Štítky na pneumatikách jsou v současné době jejich samozřejmou součástí. Při výběru tak jedním pohledem zjistíme pár základních informací o kupované pneu. Je to především jejich hlučnost, je to také její úspornost a dále jsou to vlastnosti na mokru. Je pochopitelné, že někdo může namítat, že by využil informací ještě o něco více. A proto se má podoba štítků na pneumatikách měnit.

Jaké informace na nich najdeme?

Ty informace, které jsou na štítcích nyní, by měly zůstat i nadále. Co k nim však přibude, to je informace o tom, jak jsou na tom s přilnavostí na zasněžených a zledovatělých vozovkách. Přece jenom žijeme v lokalitách, kde se na vozovce může během zimy pravidelně vyskytovat sníh a tato informace je pro řadu řidičů velmi důležitá. A nejde jenom o naši zemi, ale o celou řadu dalších evropských států, kde je sníh během zimy naprosto běžný.

Testy budou stále nejlepším vodítkem

Štítek by měl orientačně ukázat vlastnosti pneumatiky nejenom na mokré vozovce, ale i na vozovce pokryté sněhem a ledem. Tedy vlastnosti pneumatiky v zimním období. Budeme tak moci pneumatiku orientačně zařadit do určité kategorie. To, jak je na tom reálně a jak si stojí v porovnání s ostatními pneumatikami stejného označení nám, však odhalí opět jenom nezávislé testy, které jsou dlouhodobě tím nejlepším vodítkem při výběru.

Kdy se nových štítků dočkáme?

Pokud už nové štítky na pneumatikách vyhlížíte, ještě na to je dost času. Evropská unie sice již oficiálně schválila novou podobu, ale také dala jasný termín, do kdy mají vejít v platnost. Tím termínem je první květen, ale nikoliv tohoto roku, nýbrž roku příštího. Nové štítky tak budou muset být povinně na všech nových prodávaných pneumatikách až za více než rok. Paradoxní je, že se začnou objevovat na jaře a to, co se na nich objeví jako novinka, je symbol ukazující přilnavost v zimě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články