Zrychlí na 217 km/h a má výkon přes 1 000 koní. Není to auto, ale traktor

                   

Parametry jako je maximální rychlost ve stovkách kilometrů v hodině, nebo výkon přesahující hodnotu tisíc koní je něco, co se hodí spíše k supersportům než k běžným autům. Pokud bychom však uvedli, že se jedná o parametry traktoru, dost lidí nás může mít za blázny. Realita je však skutečně taková. Toto jsou hodnoty, které se vážou k jednomu zemědělskému stroji.

JCB Fastrac Two je nejrychlejší traktor světa

Připomeňme historii a model JCB Fastrac One, který dokázal překonat britský rekord a stanovil maximální rychlost traktoru na 166,7 kilometrů v hodině. Nyní byl představen model JCB Fastrac Two, který se rozhodl tento „svůj“ rekord překonat a stát se nejenom nejrychlejším traktorem, ale také posunout laťku o pořádný kus vysoko. A to se skutečně povedlo, jelikož v rámci dvou měřených úseků byla zapsána průměrná maximální rychlost tohoto stroje 217,57 kilometrů v hodině. Když si představíme že tolik nemusí jet ani lecjaké sériové auto, je to úsměvné.

Traktor s ohromujícím výkonem

Unikátní je, že JCB Fastrac Two má jako základ použitý klasický šestiválcový naftový motor o objemu 6,2 litrů. Stejný, co výrobce používá do svých běžných traktorů. Tento však byl přetaktován a dále upracován, aby z něho mohl být vymáčknutý ohromující výkon o hodnotě 1 016 koní a 2 500 Nm točivého momentu.

Opomenout samozřejmě nelze ani různé aerodynamické úpravy, důraz na celkové snížení hmotnosti, nebo pneumatiky. Ty standardní jsou určené maximálně pro rychlost 80 kilometrů v hodině, a tak musely být použity speciální, které dokážou zvládnout i 260 kilometrů v hodině. Možná tak budou využity i pro JCB Fastrac Three, pokud se plánuje za účelem dalšího pokoření rekordu.

Na pole nevyjede

Představujete si JCB Fastrac Two jak jezdí po poli? Mohla by to být zajímavá situace, ale tento traktor se na pole nechystá. Jedná se o specifickou úpravu určenou výhradně pro asfalt, nikoliv na obdělávání zemědělské půdy. Na druhou stranu, pokud byste tento traktor potkali na silnici, rozhodně by vás nebrzdil. A není vyloučeno, že by vám dokonce neujížděl.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články