Zvolit naftu nebo benzín. Odborníci radí, co je lepší volba

                   

Nejenom značka a typ, výbava nebo výkon motoru. Roli hraje také to, zda auto jezdí na naftu, nebo na benzin. Pokud jste v situaci, kdy vybíráte auto a nevíte, zda zvolit to s naftovým, nebo naopak benzinovým motorem, je dobré zvážit všechna pro a proti a také zohlednit, jak na co své auto budete používat.

Dostupnost

Dříve bylo naftových vozů mnohem více, než nyní. A to především v segmentu těch nových. Mnoho automobilek se od dieselů z důvodu určité neekologičnosti odvrací, a tak je třeba mít na paměti, že v případě naftového nového auta můžete mít na výběr z méně možností, než když sáhnete po benzínu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Cena

Obecně se mluví o tom, že vozy s naftovým motorem jsou přece jenom o něco dražší, než ty s benzinovým. Určitě takových vozidel najdete celou řadu. Zároveň ne vždy lze najít shodné výkonnostní motorizace se stejnými parametry, což znamená, že porovnání cen nemusí být vždy zcela přesné, ale je spíše orientační.

Spotřeba

Pokud jediné co hledáte je auto s nízkou spotřebou, tak je třeba říci, že v tomto směru jsou naftové motory v mnoha vozech lepší volbou, než ty benzinové. Pokud s vozem plánujete jezdit hodně, počítá se každý litr. A v takovém případě může být nafta správným rozhodnutím. Tím zároveň neříkáme, že by moderní benzinové motory žraly nějak moc.

Nájezd

Máte v plánu jezdit jenom pár kilometrů do práce? Potom pro vás nafta přece jenom není příliš vhodná. Naopak pokud budete jezdit každý den velké vzdálenosti, jeví se jako lepší volba. Jak pro již zmíněnou spotřebu, tak i proto, že naftové motory obvykle zvládnou podstatně vyšší nájezdy, klidně ve stovkách tisících.

Emise

Moderní naftové motory už jsou celkem ekologické, ale u těch starších mohou být problémy. I když vám na přírodě až tak nezáleží, je dobré vzít toto kritérium výběru v potaz. V mnoha městech postupně vznikají různé emisní zóny, kam mají vozy s určitými naftovými motory vjezd zakázán. A může být problém, když se nedostanete třeba domů.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Cena paliva

Byly doby, kdy se cena nafty a benzínu výrazně lišila. To je dnes už minulostí a rozdíly nejsou až tak markantní. Vše se samozřejmě může v budoucnu zase změnit, ale aktuálně rozdíl v ceně paliva není až tak velký, jako tomu bylo dříve. A navíc, na to za kolik budete jezdit má vliv pochopitelně i spotřeba.

Provozní náklady

Při výběru je dobré brát v potaz i provozní náklady, které souvisí s vlastnictvím a použitím vašeho vozu. I tady platí, že jak u nafty, tak u benzínu jsou základní náklady, spojené s různými výměnami olejů či filtrů zhruba srovnatelné. Problém však může nastat u dieselu s filtrem pevných částic, nebo s nutností tankovat AdBlue.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Spolupráce Ruska a Íránu je rozsáhlejší, než se může zdát: těží z ní obě země, islámská republika hlavně ucítila možnost značné modernizace
Události247.cz
Události247.cz
Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Buddhističtí mniši mumifikovali svá těla zaživa. Znamenalo to nejméně 2 000 dní dobrovolného utrpení
adbz.cz
adbz.cz
Odolná střecha je komplexní práce. Na co nesmíte zapomenout?