Která sériově vyráběná auta zajela 10 nejlepších časů na Nürburgringu?

Nüburgring - 10 nejlepších časů
                   

Nüburgring je pověstný závodní okruh, kterým musí projet snad každé lepší auto. A víte, kterých 10 bylo naprosto nejrychlejších? Někdy to byl těžký souboj, a asi nejvíce nadchlo McLaren 7205.

Dříve byla auta hodnocena podle toho, jak rychle dosáhla rychlosti 100 km/h, za jak dlouho ujela čtvrt míle (asi 402 metrů), a jaké nejvyšší rychlosti dosáhla. Tyto údaje jsou sice důležité i nadále, ale čas zajetý na Nürburgringu je mnohem důležitější. Proč? Protože se jedná pravděpodobně o nejtěžší okruh světa, má řadu ostrých zatáček, a během jeho 5kilometrové délky musíte být neustále ve střehu.

Může vás zajímat: Nová Honda Civic R vzbuzuje emoce, je nejrychlejším autem na světě

Lamborghini Aventador SVJ (6:44)

Jen rok poté, co Porsche GT2 RS ohromil svět, když porazil Lamborghini Huracane, vyslalo Lamborghini do boje další vůz. Tentokrát model Aventador SVJ, který porazil zmíněné Porsche o zhruba 2 sekundy. Působivé, vzhledem k jeho velikosti a váze.

Porsche 911 GT2 RS (6:47)

https://youtu.be/Fh8_2zQZ3xM

Asi šest měsíců si drželo první místo Lamborghini Huracane, než do Porsche 911 GT2 RS porazilo o asi 5 vteřin. Ukázal ohromující výkon, i když je motor umístěný vzadu a auto má pouze zadní náhon.

Lamborghini Huracane (6:52)

Tenhle kousek je o 28 sekund rychlejší než „původní“ Huracane, a to díky aktivnímu aerodynamickému systému a výkonu motoru 471 kW (640 koní).

Porsche 911 GT3 RS 2018 (6:56)

https://youtu.be/65jW-FVAd2o

Nové pneumatiky, úplně přepracované zavěšení a větší přítlak pomohli porazit předchozího držitele o 24 vteřin. Celkem bláznivý výsledek na automobil s výkonem 382 kW (520 koní), na trati se obvykle objevují mnohem silnější motory

Porsche Spyder 918 (6:57)

Tohle je legendární auto ve světě i na trati Nüburgring, kde drželo rychlostní rekord po dobu 4 let; poté ho sesadilo Laborghini Huracan Performante. O rekordní čas se zasloužil hybridní pohon s elektromotorem na přední nápravě, který poskytoval autu dokonalou přilnavost k povrchu. Celkový výkon auta dosahoval 652 kW (887 koní).

Lamborghini Aventador LP 750-4 SV (06:47)

Jde o odhlečenou verzi původního Aventadoru, která dostala dodatečné aerodynamické vylepšení karoserie, což zajistilo hladší průtok vzduchu (nižší odpor), a nový 6,5litrový V12 motor. Je působivé, že může být i takové monstrum tak rychlé.

Dodge Vipet ACR 2017 (7:01)

Tvůrci i odbroníci si slibovali, že se dostane pod 7 minut. To se sice nepovedlo, ale i tak se umístil v žebříčku top10 nejrychlejších aut, která se kdy po Nüburgringu proháněla. Navíc je nejrychlejším autem na trati, kde bylo používání manuální řazení, nikoli automatika.

Mercedes-AMG GT R PRO (7:04:6)

Tady jde o speciálně upravenou verzi původného GT R, která byla více aerodynamická a umožňovala ruční nastavení podvozku. Auto podalu oproti původnímu GT R o šest sekund lepší čas.

McLaren 720S (7:08)

Na tomto rekordu je obzvláště působivé, že nebyl prováděn samotným McLarenem, ale německým časopisem Sport Auto. A jen opravdu těsně ujel Nissanu GT-R NISMO, rozdíl byl zhruba půl vteřiny.

Nissan GT-R NISMO (7:08:679)

Jde už sice o starší auto, ale s výkonem 441 kW (600 koní) uzavírá top10 nejrychlejších aut na Nürburgringu. Oproti původní verzi má větší výkon a zmodernizovaný podvozek.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články