10 věcí, které musíte mít v autě: V nouzové situaci poděkujete sami sobě. Jaroslav Foglar měl s KPZ pravdu

Teprve v opravdové nouzi a tísni člověk docení, když má po ruce balíček věcí, jež mu mohou pomoci vyřešit svízelnou situaci. Tady je našich 10 tipů pro chvíle, kdy se přestane dařit.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Nechci teď zabíhat do vpravdě již historických románů Jaroslava Foglara a jeho Rychlých šípů, nicméně jedna věc mi z nich utkvěla v paměti. A nyní se vrátila jako ten nejlepší flashback. Pamatujete ještě na „ká-pé-zetku“? Krabičku poslední záchrany? Kdo z nás je odkojený romány E. T. Setona nebo právě v českém podání Jaroslava Foglara, ví, jak se tahle malá „škatulka“ může nepředstavitelně hodit. Její složení však pochopitelně reflektovalo svoji dobu, v autě byste už dnes se zavíracím špendlíkem moc nezmohli. Pojďme se podívat na její aktuální motoristickou verzi.

KPZ funguje pouze tehdy, pokud je v ní všechno pohromadě

Úvodem je ale dobré předeslat jednu skutečnost. Některé z níže uvedených věcí většina z nás nosí při sobě. Někdy máme v kapse nabíječku, protože si chceme dobít telefon na jednání v kavárně, někdy máme láhev vody v batohu, peníze máme u sebe téměř vždy. A v tom je právě „zakopaný pes“. Vtip celého „záchranného systému“ o 10 věcech spočívá v tom, že je VŽDY máme pohromadě v autě na jednom místě. A nebereme je z tohoto místa, krom opravdu závažných situací.

Zapadli jste ve sněhu? Vojáci dobře vědí, proč by i civilní řidiči měli v autě vozit starý dobrý nástroj

I když to tedy bude znamenat, že si něco zkrátka dokoupíme, vyplatí se mít tuto „železnou rezervu“ pokud možno vždy kompletní. Nejen Murphyho zákony totiž „zařídí“, že v té opravdu kritické situaci, kdy věc budeme nutně potřebovat, si vzpomeneme, jak jsme ji před týdnem odnesli domů (půjčili dětem atd.) A zpátky ji již pochopitelně nikdo nevrátil. KPZ má totiž smysl, jen pokud je opravdu kompletní a vy víte, kde ji máte, a můžete se na její obsah spolehnout.

Láhev vody by se neměla přehřát

Respektive na něj zapomenout. Jak vidíme na fotografii, nejpohodlnější je vše uložit do plastového boxu s víkem, který se dá koupit v jakémkoli větším supermarketu, případně prodejně domácích potřeb. Nezabere příliš místa, dá se „vmáčknout“ do případných skulin nebo umístit do zadních „kapes“, které někdy bývají schované za čalouněním na bocích zavazadlového prostoru. Nicméně s ohledem na to, že mezi nutné věci patří i trvanlivé potraviny a láhev vody, volili bychom pro tyto umístění jiné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Speciálně láhev neperlivé vody v plastu by neměla být vystavena vysoké teplotě, která se v uzavřeném autě pod letním sluncem vytvoří během několika hodin. Vlivem tepla se z plastů může uvolnit antimon, který se v periodické tabulce nachází vedle arsenu. A působí jako velmi silné emetikum. Tedy dávidlo vyvolávající zvracení. A tedy to poslední, co by kdokoli v autě kdykoli potřeboval. S potravinami je to poněkud snazší, ty nejobyčejnější sušenky snesou opravdu leccos.

KPZ pro 21. století v automobilu

Jak by tedy měla vypadat „motoristická ká-pé-zetka“ pro 21. století? Přidávali jsem na seznam neustále další položky a další jsme zase odebírali, až nám nakonec vznikl náš „TOP TEN“ různých věcí, za které bychom dali ruku do ohně. A které nám dávají smysl. Pojďme se na ně společně podívat:

1. Obyčejná pitná voda. Nesycená. A ideálně spíše 3x 0,5 litru než 1x 1,5 litru. Lépe se v autě poschovávají, lépe pak poslouží v nouzi. Před teplem už jsme varovali, to stejné pochopitelně platí i před mrazem. Malou láhev je někdy možné ve voze uschovat tak dobře, že nebude v přímém vlivu extrémních teplot.

2. Potraviny na rychlé doplnění energie. Ideálně něco, co vydrží a zvládne i výkyvy teplot. Obyčejné sušenky udělají skvělou službu, stejně jako třeba tyčinky bez obsahu čokolády.

3. Hygienické prostředky. Vlhčené a běžné kapesníky, antibakteriální gel na ruce.

4. Pokud v autě není klimatizace nebo náhle přestane fungovat, bude se hodit malý ventilátor napájený ze zásuvky zapalovače.

5. Dvě reflexní vesty navíc. Složené nezaberou místo, v případě nouze bývá počet povinných vest na palubě menší, než je počet pasažérů. Dvě navíc to mohou změnit.

6. Nabíječka na telefon.

7. Svítilna, ideálně s možností dobití přes USB/konektor zapalovače. V noci je např. při defektu pneumatiky k nezaplacení. Speciálním provedením s dlouhým kabelem s napájením a možností varovného blikání rozhodně nic nezkazíte.

8. Hotovost. Ideálně v několika drobnějších bankovkách a pár mincích k tomu, alespoň 500 Kč dohromady. Ne vždy jde všude platit kartou, v nouzi pak mají „tři stovky“ v hotovosti cenu pokladu.

9. Hasicí přístroj. Malý přístroj v prostoru pro nohy spolujezdce nebo pod přední sedačkou může přispět k tomu, že vaše auto zůstane pořád autem a že se omezí případná rizika pro jeho posádku. S jedinou výjimkou: pokud máte elektromobil a požár už se dostal do hlavních komponentů, nemá „amatérské“ hašení žádný smysl.

10. Malý kanystr s naftou/benzínem. Když někde uvíznete v mrazu a je potřeba topit, je 10 litrů navíc často otázka mezi relativním bezpečím a „sibérií“ venku.

Držíme palce, ať se do svízelné situace nikdy nedostanete!

Co by patřilo mezi vašich „ideálních 10“?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články