Nové sportovní auto popírá fyzikální zákony: zrychlení z 0 na 100 km/h za 2 sekundy. Cena? Dostupná. Design? Světový

Jde o demonstraci toho, kam chce značka posunout své sportovní modely v době, kdy už nebude možné spoléhat na atmosférické desetiválce.

i Zdroj fotografie: Lexus
i Zdroj fotografie: Lexus
i Zdroj fotografie: Lexus
i Zdroj fotografie: Lexus
i Zdroj fotografie: Lexus
i Zdroj fotografie: Lexus
i Zdroj fotografie: Lexus
Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
                   

Nový Lexus LFA působí jako ukázka toho, co dokáže odvážná automobilka, když se rozhodne přepsat vlastní pravidla. Když se neohlíží na zvyklosti spalovací éry. Když přitom naváže na legendu stejného jména, která kdysi ohromila fanoušky desetiválcem a mechanickým řevem.

Tentokrát jde ale o úplně jiný svět, stojí na elektřině, hliníku, uhlíkových kompozitech a softwaru. Přesto v něm zůstává hodně emocí. Už samotné představení auta není izolovaný krok. Proč? No protože už jsme psali na AutoŽivě, jak Toyota odhalila příbuzný model GR GT. A teď Lexus.

Cíl je jasný, ukázat světu to, co má značka za lubem

Za oběma vozy stojí nový plán, který má značku dovést do okamžiku, kdy se ukáže, jestli úplně skončí se spalovacími motory. Alespoň tak to vidím já. Když se člověk podívá na nový Lexus LFA zvenku, je jasné, že tu nešlo jen o čísla v prezentaci. Karoserie je klasické nízké kupé se dvěma dveřmi. A proporcemi, které dnes skoro vymizely. Délka auta je 4 690 milimetrů, šířka 2 040 milimetrů a výška pouhých 1 195 milimetrů. Takže vůz v reálu působí skoro jako placka přilepená k asfaltu.

iZdroj fotografie: Lexus

Nový Lexus LFA je tak přesně ten typ auta, kvůli kterému člověk začne přemýšlet, jestli opravdu potřebuje obývák, nebo by mu stačila garáž s postelí v rohu. Japonská značka se rozhodla, že už ji nebaví být jen pohodlnou volbou pro klidné řidiče. Vytáhla něco, co má ambici přepsat pravidla.

Hovoří se o reinkarnaci legendy, ale ve skutečnosti jde o úplně novou kapitolu. LFA už není jen benzínová šílenost s atmosférickým desetiválcem. Teď má tak moc elektrický, jak to jen jde. Tedy úplně. Ale se stejnou dávkou emocí. Název zůstal, filozofie se změnila. Zrychlení z 0 na 100 km/h za něco málo přes 2 sekundy a dojezd 800 km na jedno nabití nejsou marketingové sny.

Desetiválec už je zapadán prachem historie, teď vůz bzučí

Lexus přímo říká, že tyto hodnoty cílí a předchozí sliby u konceptu Electrified Sport bere jako závazek. Většina elektrických aut sází spíš na ekologii a tichou nudnost. Navzdory tomu působí nový LFA jako vztyčený prst všem, kdo říkají, že elektromobilita je bez duše. Nový LFA je asi něco jako výkladní skříň toho, co chystají. Cílem je zábava za volantem, kterou má elektromobil posunout na jinou úroveň. Zároveň prezentuje i revoluci v softwaru. Nové operační systémy, vyšší míra personalizace a snaha, aby si každý zákazník mohl ušít auto na míru svým návykům. Základ nového LFA stojí na hliníkové platformě sdílené s Toyotou GR GT. To není náhoda.

iZdroj fotografie: Lexus

Toyota si pod značkou GR buduje sportovní image a Lexus z toho zjevně těží. Karoserie dvoudveřového kupé je skutečně extrémně nízká. Kapota a střecha jsou vyrobené z kompozitu vyztuženého uhlíkovými vlákny. Zbytek karoserie je převážně hliníkový. Cíl je jasný. Co nejnižší hmotnost a co nejnižší těžiště. Podvozkově to také nevypadá na kompromisy. Vpředu i vzadu jsou dvojitá příčná ramena, navíc z hliníku.

Není to řešení pro rodinný crossover, ale pro sportovní náčiní, kde jde o přesnost reakcí a pevné vedení kol. K tomu přidejte velká kola posazená úplně v rozích auta. Proporce s dlouhou přední kapotou, krátkým zadkem a minimální výškou jsou spíš závodní než silniční. Zajímavým detailem jsou základny kamer místo klasických zrcátek. Proč? Menší odpor vzduchu, méně hluku a lepší rozhled.

Vypadá dramaticky, dramaticky i zrychluje, ale zvuk nemá

To ukazuje, jak moc se tu řeší každý milimetr a každý vítr, který kolem auta proudí. Kabina nového LFA je totálně digitální prostor. Má jediný cíl. Dát řidiči pocit, že sedí ve stroji budoucnosti, ne v klasickém autě. Neexistuje mechanické spojení mezi volantem a přední nápravou. Žádná klasická hřídel, žádné převody. Místo toho senzory, kabely a elektronické řízení, které překládá pohyby rukou na pohyb kol. Zní to trochu děsivě. Výhodou je, že reakce lze nastavit přesně tak, jak konstruktéři chtějí. Výhodou? No já nevím. Co si myslíte vy?

iZdroj fotografie: Lexus

Nicméně prý stačí zhruba 200 stupňů otočení mezi krajními polohami a ruce není nutné přehmatávat. Řidič údajně jen jemně pohne volantem na místě a kola okamžitě reagují. Rychlé reakce, přesnost a možnost měnit charakter řízení softwarově podle režimu jízdy. Další kapitola je nový operační systém. Lexus ho popisuje jako mozek auta. Jádrem je umělá inteligence, která si má postupně osvojit návyky řidiče.

To znamená nejen oblíbené trasy nebo obvyklé cíle v navigaci. Učí se, jaké jízdní režimy používáte, kdy chcete mít agresivnější odezvu na plyn, které aplikace pouštíte ráno cestou do práce a které večer při návratu domů. Virtuální asistent má vše aktivovat automaticky. Bez nutnosti neustále mačkat tlačítka a hledat volby v menu. AI v autě? Plácání se v prsa kvůli software? Chápal bych to u počítače, ale ne u auta.

Výrobce se prsí a holedbá umělou inteligencí a asistenty

Hlavní show ale stejně obstarává pohon. Nový LFA má být elektromobil s baterií nové generace. Lexus mluví o silné prizmatické lithiové baterii, která má nabídnout dojezd 800 km podle WLTP. Zároveň slibují rychlé nabíjení. Zvýšení stavu baterie z 10 procent na 80 procent má trvat přibližně 20 minut. Podtrženo a sečteno, kromě vzhledu, který je fascinující, mě auto nechává klidným. Spíše mě jako člověka konzervativního odpuzuje. Já bych asi změnil názor, jen kdyby do něj někdo namontoval desetiválec.

Galerie

Další 3 fotografie
Další 3 fotografie

Líbí se vám?

Zdroj: Lexus
Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 14 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články