Američané ukázali nejbezpečnější letošní auta. Vítězové překvapí

                   

Bezpečnost vozů se nejlépe zjistí nezávislými testy. U nás v Evropě se jedná o testy Euro NCAP, na základě kterých dostávají auta určitý počet hvězdiček. Čím je jich více, tím lépe. Když má auto plný počet, můžeme o něm tvrdit, že je ve všech oblastech bezpečným vozem. V Americe se však nevyužívají tyto testy, ale bezpečnost je realizována prostřednictvím institutu IIHS. A právě ten nyní přišel s daty, díky kterým, je možné určit, jaké vozy jsou na současném, trhu nejbezpečnější.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Standardizované crash testy

Institut IIHS je v podstatě velmi podobný, jako naše evropské Euro NCAP. Má sérii standardizovaných testů, díky čemuž může dojít k porovnávání bezpečnosti jednotlivých aut. To jak dopadnou je následně zaevidováno a na základě toho může vzniknout žebříček bezpečných, ale i nebezpečných aut. My se nyní podíváme na trn první.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Jaká značka podle Američanů dominuje? Je to Mazda

Pro někoho budou výsledky dost možná překvapivé. Patrně proto, že každý tipoval takzvaný symbol bezpečnosti, a to značku Volvo. Ta se v žebříčku také nachází, ale mnohem větším překvapením je to, že zcela jasně dominují vozy Mazda. Ty získaly hodnocení s označením Top Safety Pick +. To znamená jediné – jde o jedny z nejbezpečnějších vozidel.

A to v mnoha oblastech, na které se testy IIHS zaměřují. Hodnocený je třeba čelní náraz, ochrana pasažérů v autě, stejně jako se posuzuje náraz boční, ale i pevnost střechy, nebo to, jak dobře a spolehlivě fungují různé asistenční systémy, které mají v první řadě riziku nehody předcházet.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Jaké vozy jsou na tom nejlépe?

Podívejme se na to, jaká zajímavá data IIHS zveřejnil. Tím nejbezpečnějším vozem na americkém trhu, ke kterému se tyto testy vztahují, má být Mazda 3. a to jak v provedení sedan, tak hatchback. Dále je to také sedan Mazda 6. A tím výčtem této značky nekončíme, jelikož velmi dobře v testech obstály také modely Mazda CX-5, nebo Mazda CX-9, ale i Mazda CX-3. Všechny tyto vozy se pyšní označením Top Safety Pick +, což jasně ukazuje, jak velký skok směrem k bezpečnosti automobilka udělala.

Potom nelze zapomínat ještě na jeden model této automobilky, a to crossover Mazda CX-30. Ten získal označení Top Safety Pick. Sice mu na konci chybí ono vylepšující znaménko plus, ale i tak se jedná o dobrou a osvědčenou volbu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články