V App Store se objevila aplikace, která umožňuje sdílení klasických aut. Ale trochu jinak, než byste chtěli

                   

Chcete vlastnit (velmi malou) část nějaké klasiky za velmi malou částku? Na první pohled to vypadá skvěle: stačí si stáhnout apliakce, zaregistrovat se a vybrat vhodné vozidlo. Na výběr je přes 100 klasik značek jako Jaguar, Ferrari či Aston Martin. Dokonce se tímto způsobem dají vydělat peníze. Ale má to pár ale.

Vlastně je to burza s vlastnickými podíly

Aplikace se jmenuje Trading Windows a umožní částečně vlastnit klasické auto. K dispozici je pouze pro zařízení se systémem iOS (uživatelé Androidu mají smůlu), a je to aplikace, která vám pomůže najít sběratelské automobily, do kterých můžete investovat prostřednictvím svého vkladu. Seznam nabízených vozů je vybrán na základě toho, co daný uživatel považuje za dobrou investici do budoucna, a vychází z historického významu, rarity vozu, jeho stavu a podobně. Bohužel, přestože část automobilu vlastníte, nebudete mít příležitost posadit se alespoň na chvíli za volant žádného z těchto investičních vozů. Takže to není sdílení aut v pravém slova smyslu, ale jde čistě o platformu umožňující vydělávat peníze. 

Mohlo by vás zajímat: Z těchto 6 dostupných ojetin se brzy stanou žádané klasiky!

i

K vidění jen v některé soboty

Investiční vozy jsou fyzicky umístěny v garáži s kontrolovanou teplotou a vlhkostí vzduchu na nezveřejněném místě. Čas od času jsou také k vidění na výstavní ploše v newyorském Manhattanu v ulici Lafayette 250, která je pro veřejnost otevřená každou sobotu. Zde sídlí společnost Rally Rd., která existuje již skoro rok, ale teprve nyní nabízí také aplikaci pro mobilní telefony. Jde o první platformu, která sběratelství posunula do virtuální roviny, podobné například nákupu Bitcoinů.

Funguje to jako jiné investiční aplikace

Jakmile se do aplikace zaregistrujete, nabídne vám seznam vozidel, které potřebují financování, nebo si můžete prohlédnout ta, které již plně financována byla, pokud máte zájem o „plnohodnotné“ vlastnictví . Další podrobnosti o vozech získáte, když po jejich obrázku přejedete prstem nahoru. Uživatelé tak mají k dispozici další fotografie, konkrétní časové údaje o vozidle a grafy srovnatelných investic. 

i

Riziko jako všude jinde

Když jste připraveni provést u daného vozidla vklad, vlastně se to nijak neliší od normálního nákupu akcií v nějaké společnosti. Výše podílu se liší podle vozidel a stejně jako u jakékoli investice existuje určitá míra rizika a žádná záruka, že skutečně něco vyděláte dříve, než se podíl rozhodnete prodat, nebo pokud se společnost dostane do likvidace.

Mohlo by vás zajímat: Auto jako nejhorší investice? Kdy koupit, a kdy prodat

i

Zatím jen pro občany USA

Na druhou stranu, pokud odhlédneme od všech pouček o investování, toto je mnohem zajímavější způsob, jak investovat peníze než většina ostatních možností, které byly zatím k dispozici. Jistě, můžete investovat do podniku, který vyrábí třeba prací prášky nebo mikročipy, ale je to zábava? Dokonce i ta inovace, že máte v telefonu uloženo několik obrázků „vašeho“ Lamborghini a můžete si o tom připravit příběh pro přátele, z toho dělá zábavu, i když investujete jen malé částky. Aplikace je bohužel k dispozici jen v angličtině a zatím pouze pro občany USA. Snad se brzy dočkáme jejího celosvětového rozšíření.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná