Audi 80 jako stroj času, od roku 1994 najela jen 245 km. V tomhle stavu je jediná na světě a cena mile překvapí

„Osmdesátka“ od Audi už dávno patří ke kultovním modelům značky, které jasně určily její novodobou podobu. Našli jsme jednu, která vyjela včera z továrny.

i Zdroj fotografie: S vědomím CarPort
i Zdroj fotografie: S vědomím CarPort
i Zdroj fotografie: S vědomím CarPort
i Zdroj fotografie: S vědomím CarPort
i Zdroj fotografie: S vědomím CarPort
i Zdroj fotografie: S vědomím CarPort
i Zdroj fotografie: S vědomím CarPort
i Zdroj fotografie: S vědomím CarPort
Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
                   

Dokážeme vás zcela pochopit, pokud jsou pro vás dnešní auta nudná. Nezajímavá. Všechny ty stop-start systémy, motory seškrcené emisími limity, plastové interiéry a nastavení všeho přes dotykové displeje. Člověka někdy přepadne stesk po klasických, spolehlivě fungujících autech z 90 let. Pokud patříte právě k této skupině, jedno bychom tu pro vás měli. A je ve stavu, nad kterým se tají dech. Není jako nové. Je nové. Vítejte v Ingolstadtu, píše se rok 1994.

V tomhle stavu jediné na světě? Dost možná

Abyste mě pochopili: tenhle článek píšu jedině proto, že na tohle Audi momentálně nemám. Kdybych na něj měl, tak se vám tady jeden pisálek nebude rozepisovat a fňukat nad dokonalostí „devadesátek“ a tohle Audi bude dávno odpočívat v jeho garáži. A bylo by po článku. A vzadu v kufru by byla matrace, na které bych denně spal. Nirvána? Více než to. Absolutní dokonalost. Tohle je Audi, které definovalo kraj devadesátek. Vorsprung durch Technik? O tom není diskuse.

iZdroj fotografie: S vědomím CarPort

Když se podíváte pod kapotu, nebo vůz zvednete na hever a opravdu, ale opravdu detailně se zadíváte do všech spár, záhybů, na všechny čepy, ramena, ložiska, řemeny a další věci – tak se musíte začít smát. A to tak, že hodně nahlas. Protože takhle přesně byste to auto viděli v showroomu v roce 1994. Nevím, kde vzniklo těch 245 kilometrů, nicméně tipuji, že v továrně najelo 25 a cestou ze showroomu 220. A pak už nikam. Zůstalo neskutečných 28 let na jednom jediném místě.

Temperovaná garáž jako privátní muzeum

Jak majitel uvádí, tím místem byla temperovaná garáž bez jakéhokoli UV záření, proto jsou také všechny pryže měkké a pružné. Barva se údajně leskne jako první den a auto má nové pneumatiky, palivové čerpadlo, snímač nádrže, velurové koberečky, výměnu oleje, brzdové kapaliny atd. Zkrátka přípravu pro stovky tisíc kilometrů bez dalších výdajů. Při pohledu na fotografie není důvod ničemu z toho nevěřit. Kromě muzea Audi je v tomhle stavu myslím jediné na světě.

iZdroj fotografie: S vědomím CarPort

Zajímalo by mne, jestli v kazetovém přehrávači zůstala kazeta a ní Nena a její „Neun und neunzig Luftballons“. To by tak docela sedělo. Jinak jde o speciální edici „Europa“, zahrnující krom klimatizace třeba originální hliníková kola, perleťový lak, elektrická okna a tepelně izolační zasklení. Pod kapotou je nezaběhnutý motor 2.0/85kw, který s trochou údržby vydrží věčnost. Žádné turbo, EGR ventil, váha vzduchu apod. A samozřejmě, žádné DPF. Nic k rozbití. Vůbec nic.

Nejen historická relikvie, ale i parťák do budoucna

Jinými slovy, tohle je nejen dokonalé time-lapse-auto, ale i celkem praktický stroj pro život. Jistě, 1.9 TDI/81kw/Quattro by bylo hezčí, ale takové zkrátka není. Nebo je, ale na tachometru má údaj jako kosmická loď po zpátečním letu na Mars. Ne 245 km jako tohle Audi. Tady máte záruku, že jediné platby za provoz budou benzín a olej, plus běžný spotřební materiál. A platby za lístky za stěrači s nabídkami na odkup, které budete vybírat, kdekoli zastavíte.

iZdroj fotografie: S vědomím CarPort

Pojďme k tomu nejdůležitějšímu, a tím je cena. Audi bylo nabízeno v Německu a prodejce za něj chtěl 42 000 EUR, což je přes milion korun. Na první pohled se taková částka jeví jako vysoká, zejména v porovnání s tím, co stojí výrazně opotřebenější osmdesátky. Je to nicméně otázka úhlu pohledu: pokud chci investiční auto, pak si nemyslím, že ten potenciál tady je. Pokud si ale chci ale opravdu užít klasické auto, a mít ho dalších deset let, pak se ta cena náhle nejeví tak velká.

Další možností je samozřejmě nabídnout tuhle časovou kapsli Audi zpátky k odkupu. Nicméně soudím, že to již jeho stávající majitel zkusil a pravděpodobně nepořídil, nebo aspoň ne tak, jak čekal. Audi určitě pár zachovalých osmdesátek má a i když tahle je opravdu nádherná a dokonalá, za ty peníze je to na pováženou. Jak jsem napsal: pokud byste jí chtěli na spekulaci, nejsem si jist úspěchem. Pokud ale na denní nirvánu z devadesátek, nevím o ničem lepším!

Galerie

Další 4 fotografie
Další 4 fotografie

Nechali byste se zlákat klasikou se čtyřmi kruhy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský dron Lancet umí „uzemnit“ americkou 155mm samohybnou houfnici M109 jediným zásahem
Události247.cz
Události247.cz
Podvodníci mají novou fintu, jak okrádají začínající živnostníky. Založili web, který se tváří jako oficiální stránka státu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru