V jakých autech se dá vyrazit na cesty a spát v nich? Běžné modely, které nejsou sice určené k nocování, ale hravě obstojí

V jakém autě se dá snadno přespat? Automobily, které nejsou určené k přespání, ale hravě to zvládnou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Léto nebo zima, na tom nezáleží. Ten, kdo má toulavou krev obvykle neřeší, jestli je venku horko anebo klesají teploty pod bod mrazu, a vyráží na cesty bez ohledu na počasí. Pro cestování spojené s přenocováním existuje řada specializovaných automobilů. Jde o karavany anebo o automobily s vestavěnými aplikacemi určenými pro spaní. Spát se ale dá bez problémů i v některých kombi, zejména těch, která po složení zadních sedaček vytvoří rovnou plochu.

Spát v autě? Karavan je zbytečný, stačí kombi

A pochopitelně, přespat se dá i v každé dodávce, stačí do užitkového prostoru na zem hodit matraci, deku nebo spací pytel. To ale není žádné umění. Umění je najít kombi, které se řídí jako běžný vůz, přes týden rozveze vaši početnou rodinu včetně babičky na nákup a o víkendu se pak promění v privátní ložnici jen pro vás a vaši partnerku či partnera. Hledali jsme tedy modely, které všem parametrům vyhoví nejlépe a obstojí jako univerzální vozido přes den i v noci. A tady je jejich přehled:

iZdroj fotografie: Depositphotos

Volkswagen Golf Variant

Kombi s dostatečným prostorem, kam se vejde nejenom řidič, popřípadě se spolujezdcem, ale rovnou celá rodina. Automobil hravě převeze pět osob, a to včetně zavazadel v dostatečně velkém kufru. Jak pohodlné je přespat v Golfu? Zavazadlový prostor má kapacitu 1 900 litrů a když se sklopí zadní sedačky, ideálně v kombinaci s matrací nebo karimatkou, vznikne ložná plocha pro dva nocležníky.

iZdroj fotografie: Volkswagen

Volvo V70

Klasika ze Skandinávie, která si na prostorném zavazadlovém prostoru přímo zakládá. K dobru můžeme přidat (pravdivou) historku o tom, jak se ložná plocha velkých kombi Volvo vytvářela podle krabic se skříněmi z IKEA, které se do zavazadlového prostoru musely bez problémů vejít. Z čehož je poměrně jasné, že průměrný Čech nebo Češka se do obřího kufru Volva V70 poskládá bez problémů. Kdysi jsem četl zajímavou statistiku „počtu početí“ v jednotlivých autech, a velká Volva zabírala nekompromisně přední příčky. Že by inspirace na teplejší měsíce?

Subaru Outback

Kombi, které vystoupilo ze stínu, a aniž by ztratilo něco ze svých jízdních vlastností, stalo se vozem kategorie SUV. Outback umí víc než jiná auta. Na silnici, ale zejména mimo ni, v terénu. Pohon všech kol zajištuje svou přilnavostí skvělou průchodnost terénem, velkorysý interiér zajišťuje možnost přespat. Majitelé Subaru Outback jsou takoví cestovatelé, že ale leckdy vyjdou na noc ven z auta a ustelou si vedle svého vozu jen tak, pod širákem.

iZdroj fotografie: Subaru

Audi Q7

Prémiový automobil, který patří, ať už si to jeho majitelé neuvědomují či nikoli, taktéž mezi vozy, ve kterých se dá poměrně snadno přespat. Pravda, za cenu tohoto auta by se dal postavit dům, koupit obytný přívěs nebo si zajistit členství v nějakém prestižním ubytovacím komplexu. Nejde rozhodně o úsporné auto, ale o luxusní určitě. Tichý a útulný interiér pojme několik cestujících, spát se v něm dá opravdu komfortně. Ale ještě lepší je zapojit obytňák a vyjet někam za hranice všedních dnů.

iZdroj fotografie: Audi

Citroen C5

A z luxusních výšin zpátky mezi běžný, pracující lid. Kombi Citroenu bylo již od jeho první generace oblíbené pro svůj vpravdě obří zavazadlový prostor a mnoho cestovatelů nejen ve Francii zjistilo, že se do něj s jednou matrací dá celkem v pohodě poskládat a vyspat se. A to již od jeho první generace, novější verze si naštěstí tuto svoji „spací“ vlastnost udržely a C5 Break je tak jedním z našich dalších doporučeníhodných kandidátů.

iZdroj fotografie: Citroen

Škoda Superb Combi

Všude dobře, doma nejlépe. Jedním z nejvíce doporučeníhodných kombi „na přespání“ je pochopitelně náš domácí Superb Combi, v jakékoli ze tří generací. Jeho obří zavazadelník sklidil již nesčetně pochval ve všech recenzích, co jich jenom o Superbu bylo napsáno. A s ohledem na jeho téměř rovnou plochu s jen nepatrným zvednutím v poslední, zadní části jde o téměř ideální ložnici pro dva. Kdo má toto auto, cestuje v páru a nevyhledává hotely (nebo cestuje tam‚ kde hotely nejsou) a nevadí mu přespat „v kufru“, potvrdí, jak pohodlné spaní Superb Combi nabízí.

Co vy, spíte ve svém autě?

Zdroj: WhatCar!
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články