K čemu slouží nenápadná smyčka na bezpečnostních pásech? Tajemství pravého významu zná málokdo

Složité bezpečnostní elektronické systémy jsou v dnešních autech standardem. Stejně tak i jednoduché detaily spíchnuté pomocí jehly a nitě.

i Zdroj fotografie: Filip Rakovan
                   

Řidič, který nikdy neopustí místo za volantem, o tomto prvku pravděpodobně ani neví. Smyčka totiž na pásu řidiče není, tam je obvykle malý plastový výlisek zabraňující prokluzu přezky. Na ostatních pásech ale smyčka být může. Může, ale nemusí, nejde o záležitost definovanou nějakými normami, použití smyčky je pouze na výrobci.

Cestujícím může zachránit život

Smyčka na bezpečnostním pásu má dvě funkce. Ta první je bezpečnostní. Souvisí s energetickým managmentem. Má za úkol snížit intenzitu utažení těla v případě nehody. V okamžiku nárazu a napnutí pásu povolí švy smyčky, ta se rozpadne a pás se prodlouží o několik centimetrů.

iZdroj fotografie: Filip Rakovan

Druhá, asi méně důležitá, je funkce komfortní. Při odepnutí pásu a navíjení nenarazí pás do bočního sloupku přezkou, ale měkce se opře smyčkou. Navinutí proběhne bez nežádoucího zvuku i bez oděru interiéru vozu. A při jízdě na nerovných cestách nechrastí přezka, pokud jede řidič sám bez připoutaných cestujících. 

Víte o smyčce a znáte její smysl?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články