Problikáváte dálkovými světly? Riskujete, a pokud někdo bliká na vás, dopravní expert radí, co dělat

Blikání zezadu dálkovými světly obvykle znamená žádost o umožnění předjetí. Seriózní řidiči tento signál nezneužívají, naopak agresivní řidiči blikají jako o život a vynucují si prostor na silnici.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Signál dálkovými světly, rychlé opakované zablikání, používají řidiči v celé Evropě, nejenom u nás, Jde o zavedený a obvyklý fenomén. Německý automobilový portál AutoScout24 provedl průzkum a ten ukázal, že mnoho účastníků silničního provozu jezdí agresivně. Přiznalo se k tomu 41 % dotázaných řidičů. Problikávání dálkovými světly jako signál pro řidiče vpředu, k uvolnění pruhu pro předjíždění, připustilo 20 % respondentů. Dalších 8 % řidičů navíc používá mimo světel také zvukový signál, troubí.

Ženy se netlačí, muži jsou agresivní

Víme víc, totiž že rovných 6 % řidičů nejenom že bliká a troubí, ale reaguje tak, že se natlačí na auto v předu a nutí je k uhnutí k pravé straně silnice. Navíc 2 % řidičů uvedla, že k tomu všemu ještě stahuje okýnko a gestikulací dává najevo svou nelibost s chování řidiče před sebou. Styl tlačení se na vpředu jedoucí automobil praktikují ve většině případů pouze muži, ženy jsou v tomto směru umírněnější. 

iZdroj fotografie: Shutterstock

Co dělat, když se na vás někdo tlačí zezadu a bliká? Experti radí, že je třeba zachovat klid, nepanikařit, i když je auto nepříjemně blízko. Je třeba dávat pozor na auto před sebou, aby řidič, který sleduje nervózně vůz za sebou, sám dodržoval bezpečný odstup. Na dvouproudové komunikaci, při jízdě v levém pruhu je logické nezdržovat, neblokovat a ihned přejet do pravého pruhu. 

Gesto rukou? Nikdy, nikdy, nikdy!

Je bezpodmínečně nutné sledovat provoz, dívat se do zpětných zrcátek. Na víceproudých silnicích jezdit v pravém pruhu. Ja zcela nepatřičné brzdit, takzvaně vybržďovat řidiče za sebou, gestikulovat na něj, pokoušet se ho „vychovávat.“ Takové chování řidiče vzadu jen vyprovokuje k další agresi, velmi často k nebezpečnému předjetí, v horším případě s vybržděním.

Všechno toto, co popisujeme, může vézt k dalšímu agresivním chování, může být důvodem k pokutování policií, ale hlavně se může stát příčinou závažné dopravní nehody. Selský rozum říká, že pokud jedu pomalu, uvolním místo pro řidiče v rychle jedoucím autě za sebou a nezdržuji a neprovokuji. Za volant urážení se, oplácení stejnou mincí či snahy o vychovávání ostatních nepatří. Ať už se kdokoli chová jakkoli agresivně, nelogicky, či zmateně, vždy chce dorazit do cíle ve zdraví a bez nehody.

Co vy, používáte signál dálkovými světly?

Zdroj: AutoScout24
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko má nejsilnější mezikontinentální střely i nejvíce jaderných hlavic na světě. Opravdu je „teroristickým státem“? USA zůstává pozadu
Události247.cz
Události247.cz
Předstupeň jaderných zbraní: Putin hodlá podniknout zničující krok. Ve hře je vypuštění smrtící látky do ovzduší
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„UFO hacker“ se naboural do webových stránek NASA. Prý tam našel informace o mimozemšťanech a viděl i fotky
adbz.cz
adbz.cz
Trik hotelových uklízeček: Polštáře budou jako nové, zažraná žlutá špína, pot ani bakterie se v nich neudrží