BMW přestane do aut montovat blinkry, protože jejich řidiči je stejně nepoužívají. Svým krokem pobavilo EU

Výrobce to konečně pochopil. Když řidiči nepoužívají blinkry, je zbytečné je na nová auta montovat, jde to i bez nich.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz
                   

Tohle je snad žert, vedení firmy to nemůže myslet vážně?! BMW totiž před časem oznámilo, že na svých autech zruší blinkry. Šlo o oficiální klip BMW, publikovaný v rámci BMW Today – Special Edition. Post na Instagramu byl doplněn o vyjádření: „Připravte se na udržitelnější budoucnost. Podívejte se na nejnovější díl BMW Today a seznamte se s nejnovější aktualizací modelu BMW, která navždy změní zážitek z jízdy.“

Sama automobilka přiznává, že její zákazníci nepoužívají blinkry

V klipu se uvádí to, že v rámci vyšší udržitelnosti a menšího ekologického dopadu BMW přestane do aut od roku 2022 montovat ukazatele směru. Je rok 2024 a blinkry na nových BMW stále jsou, tak co se stalo? Automobilka BMW skutečně způsobila rozruch, když oznámila, že do svých aut přestane montovat blinkry. Krok vyvolal debaty. Jistě, je tady jeden drobný detail, o kterém se zmíním za moment. Vedení společnosti může tvrdit cokoli, třeba že rozhodnutí vychází z dlouhodobého průzkumu chování jejich řidičů.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Dají se citovat studie, které tvrdí, že majitelé BMW běžně blinkry nepoužívají. A to nejen kvůli nedbalosti, ale hlavně kvůli tomu, že je jednoduše považují za nadbytečné. Řidiči této prémiové značky jsou prý natolik zkušení, že nepotřebují signalizovat své úmysly ostatním účastníkům provozu. Zatímco pro běžné smrtelníky je použití blinkrů při změně jízdního pruhu či odbočování samozřejmostí, BMW může tvrdit, že jejich zákazníci mají „vyšší úroveň porozumění dopravním situacím“. Zmínil jsem, že je tady jeden drobný detail.

Na kruhovém objezdu jsou důležité nejenom blinkry, ale i správná volba jízdního pruhu

Datum, kdy byl příspěvek zveřejněn. Prvního dubna. Ano, šlo o aprílový vtípek. Ale to téma mě zaujalo. Protože BMW, které odbočovalo a neblikalo, jsem viděl mockrát. Nejenom BMW, ale třeba i Audi nebo Mercedes. Kdybych chtěl myšlenku nových BMW bez blinkrů rozvinout, šlo by to. Mohl bych spekulovat o tom, že bude možné u starších aut koupit servisní balíčky, v rámci nichž půjde blinkry odstranit. Anebo bych mohl tvrdit, že tady bude tuning à la „no blinkr“. Že půjde koupit speciální díly, které budou mít lepší aerodynamiku, protože nebudou obsahovat blikače.

Auta bez blinkrů nezatěžují tolik životní prostředí emisemi

Samozřejmostí u všech úprav bude homologace. Tak, aby auto prošlo bez potíží STK. A aby řidič nedostal pokutu. Pokud tady spekuluji o tom, že by byly zrušeny blinkry, nutně musím zmínit, jak to je vlastně správně. Co říká zákon? Pokud budu řešit znamení o změně směru jízdy, tak platí celá řada pravidel. Znamení o změně směru jízdy musí řidič dávat kromě případů uvedených v jednotlivých ustanoveních také vždy při změně směru jízdy, vybočování z něho, nebo jestliže to vyžaduje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

Znamení o změně směru jízdy musí řidič dávat včas před započetím jízdního úkonu s ohledem na okolnosti provozu na pozemních komunikacích, zejména na řidiče jedoucí za ním a na povahu jízdního úkonu. Znamení o změně směru jízdy se dává směrovými světly. Není-li jimi vozidlo vybaveno nebo při jejich poruše, dává se znamení upažením. Paží ohnutou v lokti nahoru se dává znamení o změně směru jízdy na opačnou stranu.

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

Vyžadují-li to okolnosti, zejména není-li znamení dávané směrovými světly nebo paží dostatečně viditelné například pro šířku nákladu nebo za snížené viditelnosti, musí se dávat znamení jiným zřetelným způsobem, například způsobilou a náležitě poučenou osobou. Jinak smí řidič provést zamýšlený jízdní úkon jen tehdy a takovým způsobem, aby nebyli ohroženi ani omezeni ostatní účastníci provozu na pozemních komunikacích.

Jde o žert, ale pravda zůstává. Řidiči BMW blinkry nepoužívají

Což je docela pikantní. Protože pokud by BMW skutečně zrušilo blinkry, ale řidič měl stále povinnost blikat, mohl by to činit právě tak, jak jsem teď uvedl. Rukou. Tedy paží. Znamení o změně směru jízdy dávané směrovými světly ponechá řidič jen do doby ukončení změny směru jízdy, vybočení z něho, nebo pokud vozidlo nezaujme místo v jízdním pruhu, do kterého přejíždí.

Znamení o změně směru jízdy paží se dává jen před započetím jízdního úkonu. Jistě, je to všechno jen spekulace, žert. Nápad na aprílový článek. Téma, které samo BMW dokáže pojmout jako způsob, jak si udělat legraci ze sebe sama. Za mne palec nahoru. Ale zas tak vtipné to není, pokud si člověku vědomí, že řada lidí ukazatele směru opravdu nepoužívá. A přitom jde o základní způsob komunikace mezi řidiči.

Vážně řidiči nepoužívají blinkry?

Zdroj: BMW
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články