BMW M5 Touring potvrzeno: Unikly detaily šíleného kombi z Mnichova. Čechům se (ne)líbí?

Kombi s motorem, který by mohl pohánět vlak, jde do výroby. Řidiči jej budou milovat, děti na zadních sedačkách nenávidět.

i Zdroj fotografie: BMW
                   

Divize BMW M je už řadu let tak trochu rozpolcená. Na jednu stranu generuje skvělá řidičská auta typu M2, M3 CS či M4 CSL. Na stranu druhou jsou tady mastodonti typu XM. Zbytečná auta, která slouží jen jako prodlužování mužství. Pokud BMW hlásilo, že do výroby jde BMW M5 Touring, tedy kombi, co to znamená? Bude auto patřit do první, nebo druhé skupiny? Jednoznačně do té první, to je bez diskuze.

Potřebuje svět kombík s předimenzovaným motorem? Ano!

Stačí si vzpomenout na M5 s desetiválcovým motorem, někde tady máme fotku pro připomenutí, a je jisté, že kombík s třeskutým motorem je něco, co rozjásá šíleného otce od rodiny. Novinka má za cíl konkurovat zjevně Audi RS6 a ukrást mu pozici na trhu sportovních kombi vozů. Jestli se to stane, těžko říct. Každopádně jde o automobil, který si jistě najde své místo na trhu. Tak jako tak na kombi si budou fanoušci muset ještě chvíli počkat.

iZdroj fotografie: BMW

BMW však už nyní odhalilo některé detaily ohledně nového M5 Touring. Mělo být k dispozici od roku 2024 a automobilka slibuje, že tento vůz nejen nabídne extrémní výkon a dynamiku, ale také výjimečný komfort na dlouhé cesty a praktický zavazadlový prostor. Víme, že slibu dostojí, stačí si vzpomenout na testování posledního M5 Touring a člověk má hned místo úsměvu rohlík od ucha k uchu. A teď ta horší zpráva.

Bezmozek v BMW M3 se mstil a vybržďoval mladou řidičku. Spolujezdec ho natočil, a to se mu už vůbec nelíbilo

I když technické podrobnosti nebyly zatím zcela odhaleny, BMW potvrdilo, že nová generace M5 bude nějakým způsobem elektrifikována. Co to znamená? Že se pravděpodobně objeví nějaká forma hybridního nebo elektrického pohonu, který „přispěje k výkonu vozu“.  Už víme, a BMW to ukázalo, že kombinací spalovacího motoru a elektromotoru zvládne dosáhnout výkonu až 550 kW a točivého momentu 1 000 Nm. Jenže o výkonu to úplně není.

Musí to být hybrid? Nemusí, ale bude, doba si to asi přeje

Tak uvidíme, jaká technologie bude nakonec použita a jak moc elektrické nové BMW M5 Touring bude. Pokud jde o design, předběžné dohady na základě oficiálních snímků s maskovanými prototypy se točí kolem agresivity. Zdá se, že nový model bude mít provokativní nárazníky, rozšířené blatníky a přední ledvinky, které budou odvozeny z modelu XM.

iZdroj fotografie: BMW

Tento design by mohl vytvořit silný a výrazný vzhled, snad na hony vzdálený kontroverzní masce M4. Obecně lze očekávat, že nová generace BMW M5 Touring bude kombinací třeskutého výkonu, komfortu (byť s nutností přijmout tužší podvozek) a praktičnosti (s velkým kufrem). Bude konkurovat svým soupeřům na trhu supersportovních kombi vozů i cenou, o které se zatím dá jen spekulovat.

Chtěli byste jezdit v BMW M5 Touring?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články