Vedení BMW má husí kůži: Unikly tajné dokumenty. Na novém BMW iX5 pracuje čínská firma

Mnichovská automobilka BMW připravuje nové SUV. To bude elektrické, a za vývojem stojí společnost s vazbami na čínské vládní kontakty.

i Zdroj fotografie: BMW
Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
                   

Kde a jak vznikají automobilky značky BMW? Poněkud romantická je představa, že automobily BMW vznikají na rýsovacích prknech a obrazovkách počítačů šikovných inženýrů kdesi v oblacích výškové budovy vysoko nad Mnichovem. A že auta jsou vyráběna jen o kousek níže. V patách administrativní budovy, v továrně, která je téměř manufakturou. V továrně plné německých dělníků typických svou precizností a přesností.

Znak a logo BMW, ale za vývojem je čínská vládní automobilka

Realita je tomu na hony vzdálená. Pokud si někdo myslí, že moderní bavoráky přicházejí na svět pod zlatýma rukama německých fachmanů, řeknu na to jedno jediné. Čína. Neříkám, že všechna auta mnichovské značky mají svůj původ v Asii. Ale pokud se budeme bavit o novém BMW iX5, tak ano. A ke klíčovému slovu „Čína“ přidám ještě další, a to „elektromobil“ a „SUV“. Je třeba představit si dvě společnosti.

i

BMW ne, považujme za fakt, že tuhle firmu všichni známe. Pak je tu ale ještě Brilliance Auto. Group. To je společnost, který sahá až k někdejším nejvyšším čínským představitelům, respektive k čínské vládní automobilce. Prostě a jednoduše to je čínská automobilka založená v devadesátých letech minulého století. Pak je tady ještě BMW Brilliance Company a tím je defacto řečeno téměř všechno. BMW Brilliance Automotive Ltd. byla založena v květnu 2003 a je společným podnikem mezi BMW Group a Brilliance Group.

3 důvody, proč jsou elektromobily jeden velký podvod a zaniknou dřív, než se masově rozšíří

Jinak řečeno, tohle společná forma německého BMW a čínské vládní automobilky. Obchodní aktivity zahrnují výzkum a vývoj, nákup, výrobu, prodej a poprodejní služby automobilů BMW v Číně. Společný podnik má kolem 25 000 zaměstnanců, více než 430 místních dodavatelů. Firma vyrobila v roce 2021 více než 700 000 vozů BMW, tím se stala – poprvé – největším výrobcem prémiových vozů v Číně.

Vedení firmy BMW řeklo, že mu naskočila husí kůže. Oprávněně

Auta, jakkoli s logem BMW, tedy neměla otevřenou cestu do Evropy a zbytku světa. Teď jsou tady ale unikání informace ohledně nového auta. Dokumenty BMW Brilliance Company naznačují významné změny v nové generaci SUV iX5. Kdo trochu chápe logiku označování modelů BMW pozná, že jde o velké SUV a elektrickým pohonem. Plně elektrická verze tohoto modelu, známá pod kódovým označením G78, přinese údajně zásadní vylepšení.

iZdroj fotografie: BMW

BMW plánuje využít technologickou platformu elektrického pohonu šesté generace eDrive, která zahrnuje novou elektronickou a elektrickou architekturu, modernizovaný systém elektrického pohonu a nové články baterií. Design interiéru iX5 nové generace bude inspirován koncepčním vozem X, což umožní díky kratšímu převisu vpředu a vzadu větší prostor uvnitř vozidla.

A je to tady, majitelé elektromobilů mají smůlu. Budou platit za každý ujetý kilometr, zatím to vychází na poplatek 1 330 Kč

Baterie šesté generace EV SUV budou k dispozici ve třech specifikacích: 75 kWh, 90 kWh a 105 kWh. Inovativní integrace akumulátoru a podvozku přinese úsporu místa a snížení hmotnosti vozidla. Energetická hustota baterií se zvýší o více než 20 %, což povede k prodloužení dojezdu o 30 %. Nabíjecí technologie nové platformy bude mít napětí zvýšené na 800 V. To umožní rychlejší nabíjení. SUV iX5 bude schopné dosáhnout nabití k dojezdu 300 km za 10 minut nabíjení. To už jsou slušná čísla.

Na čínském trhu bude tento model konkurovat plně elektrickým vozidlům jako Huawei Wenjie M9 a Ideal L9. Na čínském trhu. Znamená to, že se expanze mimo Asii nechystá? Neřekl bych. A pokud by se nové BMW iX5 objevilo v dané konkrétní formě pouze v Číně, tak je tady „nová vlna“ ze strany BMW, která se bude týkat i nás. A budoucnost to bude jaká jiná než elektrická.

iZdroj fotografie: BYD

Jak samo říká BMW: „Budoucnost je elektrická. A pohodlnější než kdykoli předtím. Díky o 30 procent většímu dojezdu, o 30 procent rychlejšímu nabíjení a o 25 procent vyšší účinnosti. S pohonem BMW eDrive šesté generace můžete cestovat bez starostí a připraveni na budoucnost.“ To mluvíme o tzv. Neue Klasse, automobilech značky BMW blízké budoucnosti. Znamená to jediné. Milovníci řadových benzínových šestiválců mohou s klidem zapomenout na to, co mají rádi.

BMW končí ve smyslu, jak jej milovníci benzínu do teď chápali

Historický odkaz značky pomalu a jistá mizí pod zřejmě nevyhnutelnými kroky elektrické budoucnosti. Pokud se navíc osvědčí na čínském trhu technologie iX5, dá se čekat, že ta samá „střeva“ se zanedlouho objeví s velkou pompou v autech, která budou prezentována jako evropská. Podle prohlášení Olivera Zipse , předsedy správní rady BMW AG, jsme patrné, že správní rada již měla příležitost vyzkoušet předsérii modelu Neue Klasse. Na to konto prý předseda řekl: „Věřte mi, naskočila nám husí kůže.“ No, mně naskakuje také, ale není to z radosti.

Galerie

Další 1 fotografie
Další 1 fotografie

Je BMW z čínskými kořeny stále BMW?

Zdroj: BMW
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články