Smysl černých teček na čelním skle aut: Jsou důležité pro dlouhodobou bezpečnost

Proč jsou za zpětnými zrcátky u některých aut černé tečky, a u jiných nejsou? Obě možnosti jsou v pořádku, souvisí to s technologií výroby skla.

i Zdroj fotografie: Gil mo / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Černé tečky za zpětným zrcátkem obvykle řidiči přehlížejí. Zásadní funkci neznají a nepotřebují se na tento prvek nějak soustředit. Někoho z motoristů možná při pohledu na černé tečky napadne, že se jedná o jakousi clonu před ostrými slunečními paprsky. Je to pravda, ale jen částečně. Respektive nejde o ten nejpodstatnější důvod. Ani estetické hledisko není primárním smyslem černých teček.

Tečky za zpětným zrcátkem nejsou povinností

Ale je fakt, že takto gradovaný přechod od karoserie vypadá atraktivněji, než kdyby tam tečky nebyly. Tečky, někdy jsou označované jako frity, nejsou samolepky nebo nástřiky běžné barvy. Jsou to kapky keramické barvy nanesené na sklo a vypálené v peci. Výsledkem je hrubá keramická vrstva, která se nesmývá a nejde běžně odstranit ani mechanicky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přestože v moderních autosklech plní několik funkcí najednou, hlavním úkolem teček je chránit tmel skla před ultrafialovými paprsky. Tmel nejen zabraňuje vnikání vody do interiéru vozu, ale také drží sklo na místě. A faktem je, že polyuretanový tmel ztrácí své vlastnosti vlivem ultrafialového světla. Díky drsnému povrchu lepidlo, respektive tmel, lépe přilne ke sklu.

Estetika, ale také odstranění optických deformací

„Je potřeba si uvědomit, že se nejedná o nálepky, ale že jde o speciální úpravu,“ říká expert na servis ojetých evropských a japonských aut pan Pavlíček. „Jsou aplikovány proto, aby bylo možné správně nainstalovat autosklo.“ A to není vše. „Pokud jde o vnější část,“ doplňuje odborník, „jejím úkolem je chránit lepidlo před slunečním zářením.“ Černé tečky navíc zabraňují teplotním rozdílům na povrchu skla, které by ho mohly poškodit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mimo to také brání vzniku optických zkreslení, ke kterým by mohlo dojít, pokud by se frita příliš rychle zahřála od zbytku skla. „Jedná se o to, že při výrobě skla dochází k zakřivení,“ doplňuje expert, „a černé tečky způsobí, že potenciální optické zkreslení není patrné.“ Pokud naopak někde černé tečky chybí, nevadí. Černé tečky nejsou povinností, a naopak – pokud to technologie vyžadovala, jsou přítomny. Absence není chybou nebo problémem.

Máte na skle černé tečky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl
Události247.cz
Události247.cz
Na opravu auta si lidé počkají: Servisy hlásí několikatýdenní čekací doby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Popraskané špičky bot se dají zachránit. Díky žehličce budou opět jako nové