Chytré pneumatiky plné zabudovaných senzorů přijdou dřív, než se čekalo

Automobilový průmysl zažívá v posledních letech mnoho změn v čele s bezpilotním řízením. Jenže spolu s možnostmi auta rostou i nároky na tzv. inteligentní pneumatiky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ve společnosti dnes existují dva tábory řidičů, a sice příznivci nových technologií a elektrifikace, a zastánci starých dobrých spalovacích motorů s manuální převodovkou. Jenže nařízení seshora jsou jasná, a tak se musí vývoj ubírat „zeleným směrem“, což na druhou stranu zvyšuje i bezpečnost cestujících. A nepostradatelnou součástí mají být inteligentní pneumatiky.

Do 5 let mají inteligentní pneumatiky zavalit trh

Ani po 30 letech není řidič zcela bezchybný, byť aktuálně dokáže v mnoha situacích reagovat lépe než počítač. Aby došlo ke zvýšení bezpečnosti – ať bude auto řídit samo, nebo budete volantem otáčet vy – vznikly právě inteligentní pneumatiky se zabudovanými senzory. Mezi průkopníky patří v tomto směru finská společnost Nokian Tyers, jejíž odborník věří, že budou do 5 let v každém elektromobilu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vnímá to přitom jako obrovský benefit, neboť budou pneumatiky posílat do řídící jednotky informace o stavu vozovky a počasí, a ten zvládne lépe reagovat na dopraví situaci. Jedná se o silniční automatizaci, která je de facto přirozenou odpovědí na stále sílící vývoj chytrých technologií. Auto by s inteligentními pneumatikami mělo snáze zvládat třeba náledí nebo předcházet aquaplaningu.

Pneumatiky řidičům usnadní ovládání vozu

Jak budou pneumatiky sbírat určitá data v reálném čase, bude je řídící počítač vyhodnocovat ve spolupráci s informacemi o počasí, díky čemuž získá obecnou představu o podmínkách na silnici a bude podle toho schopno upravit styl jízdy. Pokud tedy nebude vozidlo zrovna řídit samo, dá řidiči doporučení, aby například snížil rychlost na bezpečnější.

iZdroj fotografie: Unsplash

Senzory v pneumatikách mají zároveň kontrolovat stav nahuštění a teploty, stejně jako samotné opotřebení. Motorista se tak zavčasu dozví, pokud by nastal nějaký problém (například defekt), nebo když bude čas na jejich výměnu. Na obrazovce se mu zároveň zobrazí nejbližší pneuservisy a seznam prodejců pneumatik, aby mohl co nejrychleji sjednat nápravu a předejít problémům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ačkoliv už jsou dnes některé technologie funkční (třeba TPMS systém kontroly tlaku v pneumatikách), v následujících letech má dojít k jejich značnému zdokonalení. Inteligentní pneumatiky by však mohly být použitelné také u běžných vozidel, nejenom u elektromobilů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Jindřich Honzel

Zobrazit další články