Co očekávat za několik let? Těmto trendům se patrně nevyhneme. V jakých vozech se bude jezdit?

                   

Automobilový trh se neustále vyvíjí. Můžeme se dohadovat o tom, zda dobrým, nebo špatným směrem. Jedno je však jisté. Jsou trendy, které nás v následujících letech rozhodně neminou. Co můžeme očekávat na našich silnicích a v čem budeme jezdit? Zmapovali jsme to hlavní. Podívejte se.

Elektromobilita

Co je budoucností dopravy? Je to rozhodně elektromobilita. Podíl elektromobilů v portfoliu jednotlivých automobilek je stále větší. Stejně tak stoupá i jejich podíl v provozu. Jsou dokonce země, kde je jich na několik desítek procent. Vzhledem k velkému důrazu na emisní limity a ekologii jako takovou bude elektromobilita cestou, která je budoucností automobilové dopravy. A když ne v podobě klasických elektromobilů, tak alespoň plug-in hybridů.

Autonomní vozy

Jejich rozmach ještě není tak velký, jako je tomu v případě elektrických vozidel, ale rozhodně se jedná o trend, který bude pokračovat. Ostatně přibývá firem, které přicházejí s novinkami a testují své autonomní vozy. Tedy automobily, které sami řídí a klasický řidič je pouze doplňkovým článkem. Připomeňme, že se nejedná jenom o trend klasické osobní dopravy, jelikož je vyvíjen tlak i na autonomní nákladní dopravu. Různých testovacích vozů s autonomním řízením je povolováno stále více.

Sdílené služby

I toto je trend, který bude v budoucnosti poměrně využívaný. Sdílené služby budou spojeny především s krátkodobým půjčováním automobilů. Pro mnohé ve velkých městech bude zbytečné vlastnit auto, když si budou moci v případě potřeby vůz půjčit. Najít ho na nejbližším místě a nechat ho v cíli své cesty. Ve velkých evropských metropolích se postupně rozjíždějí první služby zaměřené na sdílení elektromobilů. Tento trend má i nadále pokračovat.

Konektivita

Bude to výměna různých údajů, které bude za pár let při cestování samozřejmostí. Dnes už nemusí být nic neobvyklého, že některé vozy mohou přijímat signál ze semaforů a tím zlepšit plynulý průjezd městem. Jsou tu i vozy, které umí vzájemně komunikovat a upozorňovat tak na bezpečí. Další možností sdílení údajů by měly pokračovat. Proč? Důvodem bude hlavně snaha o zvýšení bezpečnosti na silnicích.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem
Události247.cz
Události247.cz
Putin dělá z Běloruska evropskou Severní Koreu, myslí si experti
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
adbz.cz
adbz.cz
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat