Automobilový trh se neustále vyvíjí. Můžeme se dohadovat o tom, zda dobrým, nebo špatným směrem. Jedno je však jisté. Jsou trendy, které nás v následujících letech rozhodně neminou. Co můžeme očekávat na našich silnicích a v čem budeme jezdit? Zmapovali jsme to hlavní. Podívejte se.

Elektromobilita

Co je budoucností dopravy? Je to rozhodně elektromobilita. Podíl elektromobilů v portfoliu jednotlivých automobilek je stále větší. Stejně tak stoupá i jejich podíl v provozu. Jsou dokonce země, kde je jich na několik desítek procent. Vzhledem k velkému důrazu na emisní limity a ekologii jako takovou bude elektromobilita cestou, která je budoucností automobilové dopravy. A když ne v podobě klasických elektromobilů, tak alespoň plug-in hybridů.

Autonomní vozy

Jejich rozmach ještě není tak velký, jako je tomu v případě elektrických vozidel, ale rozhodně se jedná o trend, který bude pokračovat. Ostatně přibývá firem, které přicházejí s novinkami a testují své autonomní vozy. Tedy automobily, které sami řídí a klasický řidič je pouze doplňkovým článkem. Připomeňme, že se nejedná jenom o trend klasické osobní dopravy, jelikož je vyvíjen tlak i na autonomní nákladní dopravu. Různých testovacích vozů s autonomním řízením je povolováno stále více.

Sdílené služby
I toto je trend, který bude v budoucnosti poměrně využívaný. Sdílené služby budou spojeny především s krátkodobým půjčováním automobilů. Pro mnohé ve velkých městech bude zbytečné vlastnit auto, když si budou moci v případě potřeby vůz půjčit. Najít ho na nejbližším místě a nechat ho v cíli své cesty. Ve velkých evropských metropolích se postupně rozjíždějí první služby zaměřené na sdílení elektromobilů. Tento trend má i nadále pokračovat.

Konektivita

Bude to výměna různých údajů, které bude za pár let při cestování samozřejmostí. Dnes už nemusí být nic neobvyklého, že některé vozy mohou přijímat signál ze semaforů a tím zlepšit plynulý průjezd městem. Jsou tu i vozy, které umí vzájemně komunikovat a upozorňovat tak na bezpečí. Další možností sdílení údajů by měly pokračovat. Proč? Důvodem bude hlavně snaha o zvýšení bezpečnosti na silnicích.