To, co udělal tento řidič kamionu je naprosto neomluvitelné. Extrémně nezodpovědný manévr na videu

Některé činy a skutky (nejen na silnicích) jsou zkrátka neomluvitelné, ať už byly pohnutky k jejich spáchání jakékoli. Tím spíš, pokud je pod nimi podepsán profesionální řidič.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Některé opravdu nevybíravé ataky na řidičské způsoby „tiráků“ nemusí mít často reálný podklad. Přeci jenom, je to jejich denní chleba, tráví za volantem víc času, než drtivá většina jejich kritiků a trocha tolerance a pochopení na obou stranách problém často vyřeší. Pak se ale stane to, co v našem videu, a celá tolerance a snaha o vstřícnost k „tiráckému stavu“ zmizí tak rychle, jako zařazení stupně v automatu moderního kamionu. Pojďme se na ten zoufalý úlet „krále silnic“ podívat společně.

Na silnici jsme si všichni rovni

A úvodem dlužno dodat jednu poznámku. Na silnici, stejně jako před zákonem, jsme si všichni rovni. I když někdo „sedlá“ karbonové kolo o hmotnosti 7 kilogramů a někdo řídí čtyřicetitunový kamion, platí pro ně stejná pravidla. Snad s jedním rozdílem: ten s tím kamionem by se měl chovat ohleduplněji, neboť neustále sedí „na zbrani“, která jej v drtivé většině ochrání před kýmkoli jiným, ale sama dokáže způsobit apokalypsu. 40 tun je zkrátka 40 tun, ani rodinný domek si před nimi nemůže být jistý.

Video: Vybržďovat kamion, když ve vedlejším pruhu jede policie, opravdu není chytrý plán

Navíc, řidiči těchto kolosů jsou profesionály, jsou za svoje řízení placeni, je to jejich práce. Proto existují profesní průkazy, proto podléhají speciálním testům. Čím větší a těžší auto řídíme na silnici, tím větší zodpovědnost na nás leží. Před pár desítkami let byl řidičský průkaz pro kamiony jakýmsi stavovým symbolem. Označoval vytříbené dovednosti a schopnosti a právem byl považován za dokument, který poskytoval výhodu na trhu práce. Profesionální řidiči byli na silnici považováni za příklad, téměř za vzor. 

Žel v každé profesní skupině se najdou lidé, kteří prezentují krajně nezodpovědné chování. Zdokumentování takovéhoto chování pak vrhá na danou komunitu stín a může být (a také často je) předmětem mnoha komentářů. Způsob, jakým si zkrátil cestu (a o několik vteřin „zrychlil dopravu“) řidič na videu je přesně ten případ, který zkrátka nikdo neomluví, nikdo po něj nenajde slova pochopení. Najetí na kruhový objezd a jízda po něm ve směru provozu trvá maximálně několik desítek sekund, pokud před kruhovým objezdem nestojí fronta vozidel čekajících na vjezd. 

Řidič kamionu se přesto rozhodl pro šokující manévr. Vše se pravděpodobně obešlo bez následků a nebýt kamery v autě jedoucím za ním, tak by to i „prošlo“. Nevím, jak by záběry posuzoval zaměstnavatel daného řidiče, pokud to tedy nebyl živnostník s vlastním vozem. Nicméně troufnu si tipnout, jak by je posuzovala policie. Jak to vidíte vy? Existuje nějaké ospravedlnění pro někoho, kdo to s mnohatunovým vozem „střihne“ na kruhovém objezdu vlevo? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Jak byste „ocenili“ počínání tohoto profesionála?

Zdroj: STOP CHAM
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články