Diagnostiku motoru provedete sami pomocí mince. Ukáže na potencionální poruchu u všech značek a modelů

Základní prověření vibrací motoru zvládne každý sám, bez automechanika. Stačí selský rozum, dobré oko a dvacetikoruna.

i Zdroj fotografie: Filip Rakovan
                   

Mince je určená k placení, o tom žádná, je to platidlo, a ne nástroj ze světa automobilismu. Ale i mezi auty má řadu funkcí, existuje poměrně dost případů, kdy lze minci použít k něčemu jinému, než k čemu je primárně určena. Tak třeba jako náhrada šroubováku. Pokud potřebujete něco utáhnout nebo povolit, mince může docela dobře posloužit. Na jemnou práci to není, ale klasický šroub s větší hlavou zvládnete. Z jednoho našeho staršího článku víte, že zloději pomocí mince vykrádají auta. Z toho si příklad neberete, ale další příklad na využití to je.

Měna nebo hodnota mince nehrají roli

Jak použít minci k diagnostice motoru? Nejde o nic sofistikovaného, představa, že minci připojíte pomocí OBD zásuvky k řídící jednotce, je zcestná. Ale pro základní detekci nežádoucích vibrací mince postačí. Pomocí mince dokážete odhalit prvotní příznaky a předejít tak drahým opravám, pokud samozřejmě zamíříte do servisu za odbornou pomocí. 

iZdroj fotografie: iStock

Potřebujete minci, ale jaké hodnoty? Je to jedno, prostě minci, kterou najdete v peněžence nebo v kapse. Nezáleží na materiálu, nebo rozměrech. Byť staré desetihaléře, blahé paměti, by byly asi příliš malé a nepříjemné na manipulaci. Cokoli od pětikoruny včetně bude stačit. 

Když spadne, obraťte se na servis

Postup je snadný. Cílem je poznat, jestli jsou vibrace motoru v souladu s normou, nebo odhalit, zda agregát nevibruje nadměrně. Stačí otevřít kapotu a nastartovat motor. Je dobré nechat motor chvíli běžet na volnoběh, za studena se může chovat jinak než po zahřátí. Když je motor ohřátý na provozní teplotu, je další krokem položit na něj minci. A sledovat, jak se bude pohybovat.

Pokud se mince rychle rozkmitá, tak, že by za pár vteřin hrozilo, že spadne z motoru, může to ukazovat na větší než normální vibrace. Pokud mince drží na svém místě, respektive se pomalu posunuje na jednu stranu, je to v pořádku. V případě prvního případu by měla následovat přímá cesta do servisu, za odbornou péči automechanika. Ten buď vyvrátí podezření na potencionální problém, anebo jej potvrdí a navrhne profesionální řešení.

Zkusíte to na svém autě?

Zdroj: YourMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články