Dopravní expert doporučil důležité zásady pro bezpečné tlačení vozu

                   

Všichni si určitě dovedou představit ten potupný pocit, když auto nenastartuje nebo během jízdy přestane běžet motor. Někdy takto můžete uvíznout na silnici mimo obydlené oblasti nebo na podobně nevhodném místě. Pokud se ocitnete v podobné situaci, pomůže vám znát postup, jak bezpečně dotlačit vozidlo na vhodnější místo. Zde je několik věcí, které byste měli vědět o tlačení auta.

Zapněte blikačky

Jakmile je vaše vozidlo nepojízdné, zapněte výstražná světla. I když si možná myslíte, že je zjevné, že má vaše auto poruchu, nechcete při komunikaci s ostatními řidiči riskovat. Špatné počasí, slabé osvětlení a různá rozptýleníí mohou vést ke kolizi jiného účastníka silničního provozu s vaším vozem.

iZdroj fotografie: Freepik

Posuďte situaci

Zvažte všechny okolnosti – jste v husté dopravní špičce? Jste uprostřed křižovatky? Padá hustý déšť? Zvažte také, jak daleko musíte auto dotlačit, abyste ho dostali na bezpečné místo. Pokud čelíte nepříznivému počasí a hustému provozu, přehodnoťte, jestli tlačení auta není příliš nebezpečné. Pokud cestujete sami a nemáte nikoho, kdo by vám pomohl tlačit, pak je čas zavolat odtahovku, kontaktovat kamaráda nebo se spojit s asistenční službou. Tlačení auta je práce minimálně pro dvě osoby a je nebezpečné pokoušet se o to sám. Zůstaňte v autě a připoutejte se bezpečnostním pásem, pro případ, že by do vás narazilo auto jedoucí kolem.

iZdroj fotografie: Freepik

Zapojte celý tým

Jak již bylo zmíněno výše, při tlačení auta je nutné mít dva nebo více lidí. Jedna osoba by měla ovládat řízení a brzdy, zatímco další tlačí. Pokud tlačíte, držte se v dostatečné vzdálenosti od zadních kol, aby se vám pod ně nezapletly nohy. Nezapomeňte také na to, v jakých místech tlačíte – snažte se nevyvíjet tlak na části, které by se mohly ohnout, promáčknout nebo zdeformovat.

iZdroj fotografie: Freepik

Připravte si auto

Před jakýmkoli tlačením aktivujte parkovací brzdu svého vozu. Poté zařaďte neutrál, aby se jeho kola mohla volně otáčet. Vložte klíč do zapalování a otočte ho do polohy, která startuje auto. Navzdory tomu, že vaše auto nemůže nastartovat, zapnutím zapalování odemknete volant a celý proces ulehčíte. Také je dobré stáhnout boční okna, aby tlačící osoba nebo osoby a řidič mohli vzájemně komunikovat . Jakmile jsou všichni připraveni, uvolněte parkovací (automat) nebo ruční brzdu (manuál).

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Zdroj fotografie: Freepik

Nezapomeňte na gravitaci

Nikdy se nepokoušejte tlačit auto do kopce. Při řízení si sotva všimnete mírných sklonů. Tato malá převýšení se však mohou stát nemilosrdnými protivníky v bitvě o každý centimetr, když tlačíte vozidlo do svahu. I když úspěšně stoupáte, vozidlo se může vrátit zpět a ublížit komukoli za sebou. Z bezpečnostních důvodů se držte co nejplošší cesty.

iZdroj fotografie: Freepik
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články