EU donutí Čechy kupovat nová auta, odpor je marný. Velké změny v EURO 7 nás zachrání od elektromobilů

První vítězství evropských států v boji proti normě EURO 7 by nakonec mohlo mít lehce nahořklou příchuť. Z oslavy by se totiž mohla stát celkem drahá povinnost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ještě nedávno to vypadalo, že Evropská unie bude se spalovacími auty čím dál tím víc bojovat a omezovat jejich existenci všemi způsoby. Symbolickou oprátkou na šibenici mělo být zavedení nové emisní normy EURO 7. Automobilová lobby (a státy v čele s ČR) ale dokázaly zvrátit její text ve prospěch spalovacích motorů. Na posouzení, jestli se můžeme radovat, bychom si ale možná měli počkat. Protože se brzy může ukázat, že nákup nového naftového nebo benzínového auta bude pro Čechy… povinností. Pojďme se na to podívat společně.

Evropská unie poprvé uznala námitky k podmínkám EURO 7

Jaký je tedy současný stav? V září Evropská komise poprvé uznala námitky osmi zemí, mezi nimi i České republiky, a bude zmírňovat původní znění normy. V listopadu by mělo dojít ke schválení, a možná i posunu platnosti celé normy. Ekoaktivisté zuří, protože Evropský parlament podle Automotive News podpořil mírnější verzi emisních norem Euro 7. Původní podoba předpisů předpokládala radikální snížení přípustných výfukových emisí nových aut. 

Automobilový omyl EU: Euro 7 pomůže hlavně Číně, ekologie spláče nad výdělkem. A Evropa s ní

Problém byl v tom, že cíle byly tak vysoké, že je žádný automobil kromě hybridů nedokázal splnit. Navíc by to znamenalo, že by se náklady u menších vozů zvýšily na absurdní úrovně. To vše proto, že by výrobci byli nuceni vynaložit spoustu peněz na přizpůsobení svých pohonných systémů normě Euro 7. Výsledný efekt by tedy mohl být nakonec celkem opačný: lidé by si nechávali déle svoje starší, ekologicky nevyhovující vozy, protože na nové elektromobily zatím většina z nás nedosáhne.

Česká republika jako lídr při vyjednávání o EURO 7

Rozhodnutí přišlo jako výsledek snahy osmi zemí EU včetně České republiky, které se postavily proti přísnějším pravidlům. A které doložily, že automobilky jsou již nyní pod extrémním tlakem. Zejména proto aby splnily plánovaný zákaz prodeje nových automobilů s emisemi CO2 v roce 2035. Evropští výrobci automobilů tvrdí, že norma Euro 7, která má vstoupit v platnost od roku 2025, je příliš nákladná a přínosy pro životní prostředí by byly zanedbatelné.

Ministr dopravy Kupka: Demonstraci Čechů proti emisní normě Euro 7 vnímám jako projev selského rozumu

Jenže. Každá mince má dvě strany, a ani tato není výjimkou. Přestože ACEA (Asociace evropských výrobců automobilů) může slavit úspěch, stále není zcela spokojena s novou podobou předpisů. Jak uvádí magazím Automotive News, generální ředitelka ACEA Sigrid de Vries stále poukazuje na nedostatky projektu Euro 7. Podle ní by pro životní prostředí bylo nejlepší, kdyby předpisy vyhnaly ze silnic starší vozy. V praxi by to však znamenalo, že by si řidiči v Evropské unii museli pořizovat vozy splňující minimálně normu Euro 6.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bez EURO 7, bez elektromobilů, zato povinně s EURO 6

Pro automobilky by to samozřejmě byla situace snů, ale miliony lidí by takový krok vystavil vysokým nákladům. Otázkou je, jestli by to ale nakonec nebylo lepší, než nyní mohutně prosazovaná elektrifikace. Zkrátka kompromis: bez drakonické EURO 7 s jejími emisemi z pneumatik a brzd, ale se zachováním možnosti moderních spalovacích motorů. Jak to vidíte vy, dávalo by to nakonec smysl, zůstat (a prosazovat) EURO 6? Dejte nám vědět v diskusi pod článkem, děkujeme!

Přijde vám to jako rozumný nápad?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články