EU zavádí povinný detektor žab v nových autech. Jak se projeví na cenách?

                   

Návrh byl téměř jednohlasně schválen, proti byli pouze téměř všichni francouzští europoslanci, kteří argumentovali tím, že přejeté žáby na francouzských silnicích tvoří podstatnou část ze 4 000 tun žabích stehýnek, která se každý rok v této zemi zkonzumují. Kromě toho se hlasování nezúčastnila česká europoslankyně za KSČ Kristýna Klokočná, která si v době jeho konání byla údajně v přilehlé budově vyzvednout stravenky.

Přesnou podobou nového zákona se nyní zabývá Evropský Senát, který by chtěl, aby nové zařízení detekovalo také čolky, mloky a hlavonožce. Vývoj a výroba této technologie již probíhá v litevském Kaunasu a má zajistit až 42 pracovních míst. Ředitel výrobního závodu Rudas Varlė se již může pochlubit prvními úspěchy: „Technologie zajistí detekci téměř všech druhů žab pomocí citlivého senzoru instalovaného v předním nárazníku. Celý proces funguje na základě chemické detekce sekretu na pokožce žab, který je naštěstí velmi specifický. Zařízení pak předá informaci do řídicí jednotky automobilu, na displeji infotainmentu se objeví symbol žáby, ozve se charakteristický zvuk a vozidlo se přepne do režimu nouzového brždění. Zatím si lámeme hlavu, jak zajistit, aby si motoristé nepletli varovné kvákání s hlasovým projevem běžných policistů.“

Systém patrně dostane například nová generace Škody Octavia a také nástupce Rapidu. Zástupci výrobců automobilů tuto snahu o ochranu ohrožených živočichů vítají, na druhou stranu ale dodávají, že se montáž zařízení na detekci obojživelníků promítne do ceny nového vozidla.„Už takto se, od nařízení, že automobil musí mít lak, nárazníky a sedadla, cena pro koncového zákazníka dramaticky zvýšila. Ochranu přírody samozřejmě považujeme za prioritu, ale je také třeba brát v úvahu koupěschopnost našich zákazníků. Ve chvíli, kdy se chceme vrátit na evropský trh, je to pro nás komplikace“ vyjádřila se Sang Han-Byul, ředitelka komunikace jihokorejské automobilky Daewoo.

Evropská frakce Strany Zelených do budoucna uvažuje také o návrhu povinné instalace zařízení na detekci ježků a šneků, ale ještě je třeba vyčkat na usnesení z letošní bildeberské konference. Povinnou montáž detektoru kachen Evropská unie zatím nechystá.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články