Tak řidiči BMW prý nejsou nejhorší. Experti vybrali nejlepší řidiče dle značek vozů. Auta z Německa řídí samí hodní kluci

V Čechách zažité klišé o tom, jak jsou řidiči BMW těmi nejhoršími na silnicích dostalo vážné trhliny. Vítěz v kategorii „nejvíce neoblíbený“ totiž nemá ani rychlé auto, ani silný motor.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem STOP CHAM
                   

Denně na silnicích potkáváme mnoho řidiček a řidičů, k jejichž chování máme různé výhrady, od těch malicherných, často komentovaných spíše s vtipem až po ty, jenž nám opravdu „hnou žlučí“ a jsou pak příčinou expresivních vyjádření různých stupňů intenzity. A podobně, jako jsme zvykli komentovat umění (či spíše neumětelství) řidiček a řidičů máme jasno i v tom, jací jsou řidiči různých značek automobilů. Odbornici na slovo vzatí však ve svém průzkumu došli k zajímavému výsledku. Pojďme se na něj podívat společně.

Vítěz ankety nemá ani rychlé auto, ani silný motor

Jak totiž uvádí průzkum britské agentury Moneybarn, oblíbené klišé, že řidiči BMW bývají nejvíce arogantními účastníky silničního provozu se nemusí nutně zakládat na pravdě. Ve výzkumu agentury, založeném na dotazování u více než 4 000 řidičů a jejich odpovědích na otázky o nejlepších řidičích (včetně toho, kdo jsou podle vás nejlepší řidiči, nejtrpělivější řidiči a nejohleduplnější řidiči) se totiž jako „vítěz ankety“ ukázal zcela někdo jiný. A myslet si, že v Británii to bude jiné, než u nás, zavání naivitou.

Video: Bezmozek v BMW si (jako vždy) myslel, že ZIP stihne. Dálniční značení potom létalo vzduchem

Samozřejmě, že nebude. I u nás jezdí mnozí slušně, stejně jako i u nás se můžeme s některými jedinci, nad jejichž chováním zůstává rozum stát. Zajímavé pak je, že na prvním místě se neumístili ti, kdož řídí silné a rychlé vozy, což v očích mnohých bývají právě ti nejvíce neukáznění jedinci na silnicích. Záměrně však nepíšu „silných, rychlých a velkých“. Protože řidiči velkých aut „vyhráli“ anketu v neoblíbenosti na celé čáře. Nutno podotknout, že velkých bílých aut.

Řidič bílé dodávky jako absolutní favorit v neoblíbenosti

Ano, možná již tušíte, možná si také vybavíte oblíbené britské spojení „White Van Man“, neboli řidič bílé dodávky. Ti bývají i u nás zdrojem nepublikovatelných komentářů, jak za svůj jízdní projev, tak za neomalenost při parkování ve městech. Chápeme, často jsou jen „ve výkonu povolání“ a bílá dodávka není jejich, nicméně to je žel jakkoli neomlouvá. Lékaře při operaci také nebude omlouvat, když se bude chovat k ostatním kolegům na sále neurvale. Protože je zkrátka „v práci“.

iZdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA

Jak tedy „dodávkáři“ dopadli? Se skóre 0,56 z 10 možných poměrně tristně. Téměř 19 % respondentů průzkumu je zařadilo na první místo v kategorii „nejhorší řidiči“. Řidiči dodávek byli také zvoleni jako nejméně ohleduplní (pouze 1,50 % je označilo za nejohleduplnější) a byli označeni mezi nejhrubšími na silnici (17,90 % z celkového počtu hlasů). Mimochodem, názor veřejnosti se v průběhu let změnil, když v roce 2021 nebyli řidiči dodávek nejhorší, ale byli až na třetím místě za řidiči BMW a druhými v Audi. 

Druhé místo je poměrně nečekané

Na druhém místě se skóre 2,22 bodů z 10 se umístili řidiči Land Roverů včetně jejich luxusních verzí Range Rover. Řidiče Land Roveru označilo za nejhorší pouze 5,80 % našich respondentů, ale měli špatné skóre za trpělivost (1,70 %) a ohleduplnost řidičů (2,40 %). A jedna zajímavost: v roce 2018 údaje o pojištění odhalily, že majitelé Land Roverů byli nejhoršími řidiči v Británii. Podle údajů více než jeden z deseti majitelů uplatnil v předchozích pěti letech reklamaci, což je výrazně více než u jiných výrobců.

Vzali dvě generace Range Roveru a udělali z nich to nejlepší: Unikát je na prodej kousek od Prahy. Cena je směšná

A teprve na třetím místě se umístili řidiči BMW se skóre 2,59 z 10. Téměř 16 % lidí v našem průzkumu uvedlo, že řidiči BMW jsou nejhorší, ale za svou hrubost získali ještě vyšší skóre (23,60 %). Říká se, že řidiči BMW zásadně nedávají blinkry, což možná vysvětluje tak příkré hodnocení. Nicméně ve srovnání s údaji z roku 2021 se zdá, že řidiči BMW se trochu polepšili. Neb v předchozím výzkumu byli řidiči BMW oficiálně označeni za nejhorší řidiče na britských silnicích. A Češi by s tímto hodnocením myslím souhlasili.

Řídí německá auta jen samí „slušňáci“?

Že by se řidiči německé vozy nakonec zlepšovali? Mohla by to mu napovědět opačná strana hodnocení, tedy nejlepších řidičů. Za prvním místem a očekávatelným Volvem (klid, rozvaha, velké kombi a IKEA skříň v jeho zavazadlovém prostoru) se totiž na druhém místě umístili řidiči řidiči VW se skóre 7,60 z 10. Ideální vozy pro starší i mladší řidiče díky rozsáhlé nabídce vozů, tvrdí Volkswagen. A ti všichni získali 7,20 % hlasů pro nejlepší řidiče a patří k nejohleduplnějším (7 % celkový počet hlasů).

Zajímavé. BMW se zlepšuje a VW je druhý nejlepší. Opravdu tedy řídí německá auta jen „samí hodní a slušní kluci (a holky)“? Dejte nám váš názor vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Kdo z nich horší? Řidič v BMW, nebo v bílé dodávce?

Zdroj: Moneybarn
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články