Mnoho lidí nevěří tomu, že vozy s alternativním pohonem dokážou být tak čisté, jak se říká. Tento mýtus se rozhodla vyvrátit korejská automobilka Hyundai. A to poměrně unikátním způsobem, jelikož se vše rozhodla ukázat v reálu. K tomu použila svůj vodíkový automobil Hyundai Nexo, který je poháněný elektromotorem. Ten získává energii nikoliv z baterií, ale z vodíku, který je do vozu klasicky čerpán. Výsledkem je stoprocentně ekologický pohon a žádné zplodiny. To automobilka na videu jasně demonstruje.

Mireii Belmonte jako pokusný králík

Roli takzvaného pokusného králíka dostala Mireii Belmonte. Jedná se o španělskou vítězku v plavání. Ta byla zavřená do velké koule, kde se postavila na běžící pás a začal s fyzickou aktivitou. Samotná velká koule byla napojena na výfuk klasického sériového vozidla Hyundai Nexo, které bylo nastartováno. Je jasné, že kdyby se něco podobného vyzkoušelo s vozem se spalovacím motorem, Mireii Belmonte by dlouho nevydržela. Omdlela by a patrně by i zemřela. Takto nepocítila žádnou změnu.

Důkaz dokonalé čistoty

Auto bylo nastartováno, a to co vycházelo z výfukového potrubí mířilo přímo do koule s olympijským vítězem. Ten se však neměl čeho bát, jelikož při výrobě elektřiny z vodíku je vedlejším produktem pouze voda a kyslík. Vzniká tak vodní pára. Ta také mířila do koule a díky tomu měla sportovkyně i dostatek kyslíku. A nemusel se obávat jakýchkoliv škodlivin, jelikož ty nevznikají. Hyundai Nexo tak dokázal svou čistotu.

Vodík je stále hudba budoucnosti
Hyundai jasně ukazuje, že i tudy vede cesta. A není jediný. Je řada dalších automobilek, které začínají s vodíkem koketovat. Nutno však dodat, že malý počet plnicích stanic a nedostatek automobilů směřuje tento alternativní pohon na druhou kolej, za elektřinu. Dá se však očekávat, že v budoucnu už mohou být vozy na vodík něco zcela běžného.