Hyundai Nexo ukazuje svou čistotu. Výfuk je veden do velké koule s člověkem

                   

Mnoho lidí nevěří tomu, že vozy s alternativním pohonem dokážou být tak čisté, jak se říká. Tento mýtus se rozhodla vyvrátit korejská automobilka Hyundai. A to poměrně unikátním způsobem, jelikož se vše rozhodla ukázat v reálu. K tomu použila svůj vodíkový automobil Hyundai Nexo, který je poháněný elektromotorem. Ten získává energii nikoliv z baterií, ale z vodíku, který je do vozu klasicky čerpán. Výsledkem je stoprocentně ekologický pohon a žádné zplodiny. To automobilka na videu jasně demonstruje.

Mireii Belmonte jako pokusný králík

Roli takzvaného pokusného králíka dostala Mireii Belmonte. Jedná se o španělskou vítězku v plavání. Ta byla zavřená do velké koule, kde se postavila na běžící pás a začal s fyzickou aktivitou. Samotná velká koule byla napojena na výfuk klasického sériového vozidla Hyundai Nexo, které bylo nastartováno. Je jasné, že kdyby se něco podobného vyzkoušelo s vozem se spalovacím motorem, Mireii Belmonte by dlouho nevydržela. Omdlela by a patrně by i zemřela. Takto nepocítila žádnou změnu.

Důkaz dokonalé čistoty

Auto bylo nastartováno, a to co vycházelo z výfukového potrubí mířilo přímo do koule s olympijským vítězem. Ten se však neměl čeho bát, jelikož při výrobě elektřiny z vodíku je vedlejším produktem pouze voda a kyslík. Vzniká tak vodní pára. Ta také mířila do koule a díky tomu měla sportovkyně i dostatek kyslíku. A nemusel se obávat jakýchkoliv škodlivin, jelikož ty nevznikají. Hyundai Nexo tak dokázal svou čistotu.

Vodík je stále hudba budoucnosti

Hyundai jasně ukazuje, že i tudy vede cesta. A není jediný. Je řada dalších automobilek, které začínají s vodíkem koketovat. Nutno však dodat, že malý počet plnicích stanic a nedostatek automobilů směřuje tento alternativní pohon na druhou kolej, za elektřinu. Dá se však očekávat, že v budoucnu už mohou být vozy na vodík něco zcela běžného.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná