Zvědavci chtěli zjistit, jak funguje motor auta. Tak ho vyrobili průhledný z plexiskla a vše natočili

Motor vyrobený z plexiskla nebude dlouho fungovat. Ale i tak poslouží dobré věci a jasnému účelu.

i Zdroj fotografie: S vědomím Garage 54
i Zdroj fotografie: S vědomím Garage 54
i Zdroj fotografie: S vědomím Garage 54
i Zdroj fotografie: S vědomím Garage 54
i Zdroj fotografie: S vědomím Garage 54
i Zdroj fotografie: S vědomím Garage 54
i Zdroj fotografie: S vědomím Garage 54
Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
                   

Výměna oleje v pravidelných intervalech udrží automobil a jeho motor v dobré kondici řadu let. Jak ale vypadá olej, když je postupně používán a co přesně se děje v motoru? Zvědaví mechanici vyrobili průhledný kryt ventilů a olejovou vanu. A ukázali, jak funguje motor auta po nastartování. Rusko je jistě země mnoha možností, i když jde o možnosti velmi často hodně omezené. Tamní mechanici mají někdy bizarní nápady.

Odlitky z plastu byly upraveny a namontovány do Lady

Nápady, které jsou však ve výsledku vcelku poučné. Jak nejlépe ukázat, jak moc je motorový olej důležitý? Pokusem, který ukáže vnitřek agregátu v chodu. Vanu a kryt ventilů vyrobili mechanici z plexiskla. To samozřejmě není dlouhodobé řešení, díly budou rychle degradovat, díky vysokým teplotám, které motor během provozu produkuje. Ale pro experimentální účely by bylo obtížné najít vhodnější materiál.

iZdroj fotografie: S vědomím Garage 54

Mechanici pomocí speciálního stroje rozehřáli desku plexiskla, a pak použili původní díly jako formy. Samozřejmě že nešlo o dokonalé kopie jedna k jedné, bylo zapotřebí odlitky ještě opracovat a upravit. Příprava vany se neobešla bez odříznutých okrajů s uchycením z původních dílu a připevnění na plastový kus. U ventilového víka nemusel podobně náročný zásah proběhnout, tento díl podléhá menšímu zatížení.

Motor dlouho nevydrží, jak ukázka poslouží skvěl

Je zajímavé, že kryt byl připevněn na místo lepidlem. Tradiční šroubování by totiž mohlo poškodit plexisklo. Motor byl před nastartováním zalitý olejem, takže bylo vidět, jak olej stéká na dno olejové vany. Pokusným králíkem byla, jak jinak v Rusku, Lada 2017. To byla vhodná volba, auto disponuje pohonnou jednotkou, která je konstrukčně jednoduchá, sama o sobě hodně vydrží, a výroba dílů, i když z plastu, není nijak problematická.

Po nastartování je vidět, jak si motor poradí s distribucí oleje. Značné množství se objeví na dně vany, olej rychle stéká po stranách. Mimochodem, mechanik zaregistroval nežádoucí železné piliny v oleji. Z videa je také jasné, co s děje při pohledu přes kryt ventilů, jak olej teče proudí a rozlévá se po celém motoru. S autem není možné jezdit, ale jako názorná ukázka toho, jak funguje spalovací motor s ohledem na mazání, neexistuje asi lepší pomůcka.

Galerie

Další 3 fotografie
Další 3 fotografie

Věděli jste, jak motor funguje?

Zdroj: Garage 54
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články