5 rad, jak nastartovat i v té největší zimě, buďte připraveni

                   

S příchodem zimy musí každý řidič osobního automobilu očekávat komplikace – tou nejhorší je přitom neúspěšný pokus o nastartování vozidla. Příprava automobilu na zimu je velmi důležitá a v žádném případě by se neměla podceňovat. Někdy se ale může stát, že zima přeci jenom zvítězí. Co je potřeba dodržovat, a jak nastartovat auto i v té největší zimě, si ukážeme níže. A pokud nejste z oboru, nezoufejte. Se vším si hravě poradíte i vy.

Kupujte kvalitní palivo, má to smysl

V létě tankuje nejeden řidič u čerpacích stanic, které jsou provozovány soukromými majiteli nebo levnými řetězci. Přes zimní období to však pro jistotu neriskujte a vyhledávejte čerpací stanice, které spadají pod velké značky. Najdete tam paliva obohacená aditivy, která se v zimních teplotách chovají lépe, a i když se nevyhnete zvýšené spotřebě, nebude rozdíl tak razantní. Je pochopitelné, že vidina ušetřených finančních prostředků může být lákavá, tady se to ale nevyplácí.

Vezměte baterii domů do tepla

Někdy jsou mrazy tak extrémní, že akumulátor vypovídá službu, ačkoliv je zcela „v pořádku“. Nastartování je potom nemožné, a to i přes opakované otáčení klíčkem ve startéru. Jednoduchou pomocí je, že budete baterii při větších mrazech skladovat u sebe doma – určitě jí to prospěje více než pobyt v mrazivé noci. Další byste potom neměli mít se startováním žádné problém, takže to půjde „na první dobrou“.

Mějte připravené startovací kabely v zásobě

Málokdo je s sebou vozí, ačkoliv vyřeší problémy s autobaterií téměř okamžitě. Pokud v zimě „zamrznete“ a auto nepůjde nastartovat, požádejte souseda nebo řidiče kolemjedoucího auta, aby to vaše na pár minut připojil ke své baterii. Během pěti minut byste měli být schopni nastartovat a s klidem odjet …baterie ale bude potřebovat trochu delší jízdu, aby se stihla dobít a hned po zhasnutí motoru opět nezdechla.

Zkontrolujte žhavící svíčky

Pokud jsou mrazy opravdu tuhé a auto se nastartovat nedaří, a to ani po změření baterie, která vykazuje správné hodnoty, zaměřte se na žhavící svíčky. Při nízkých teplotách mohou ztratit své obvyklé vlastnosti, a probuzení „z mrtvých“ může chvíli trvat. Ve většině případů je postačí vymontovat a očistit, případně trochu zahřát.

Použijte elektrický ohřev motoru

Pokud auto čelilo extrémním mrazům a vy potřebujete na 100% nastartovat, přivstaňte si a motor před jízdou vyhřejte pomocí elektrického ohřevu. Jednoduše ho stačí instalovat k motoru a zapojit do zásuvky, doba ohřívání je různá a závisí na venkovní teplotě, motoru ale pomůže i půlhodina teplého vzduchu. K přehřátí dojít nemůže, protože ohřev není tak výkonný (úmyslně). Nevýhodu mají řidiči bez garáží nebo přístupu k elektrické síti …ale prodlužka se dá natáhnout téměř vždy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články