Jak během minuty proměnit přihrádku u spolujezdce na autochladničku. Umí to i vaše auto, jen o tom nevíte

Jak vychladit nápoje v horkém autě bez ledničky? Expert prozradil kouzlo, stačí jeden pohyb na tom správném místě.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Mít v autě lednici a během horkých letních dnů popíjet chlazené nápoje? Sen mnoha řidičů osobních aut. Těch pár, kteří mají chlazenou schránku ve výbavě, to neřeší. Někteří motoristé dokupují lednice, které se zapojují do konektoru zapalovače. Nevýhodou je rozměrnost těchto zřízení, ty malé zase nepojmou víc než jednu třídecovou plechovku. Tak i tak, tyto expertní chladničky pak v autě dost překáží.

Fígle z domácích garáží někdy fungují, mechanik to potvrzuje

Přesto je tady jedno rychlé a elegantní řešení, jak v autě nápoje chladit. „Mnoho lidí si ani neuvědomuje,“ říká expert na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček, „že když mají v autě klimatizaci, lze ji využít i na chlazení nápojů.“ Podle kutilského přístupu lze běžně známá zařízení nebo předměty účinně použít i pro jiné účely. Toto je jeden z příkladů. „Řidiči mohou upravit odkládací schránku u spolujezdce na provizorní chladničku,“ doplňuje expert Pavlíček.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Věc zahrnuje určitý přípravný proces. Než se motorista pustí do proměny schránky na ledničku, musí vyprázdnit odkládací přihrádku od všech věcí, které v ní běžně vozí. Zejména elektronické přístroje, jako jsou radarové detektory, navigace nebo nabíječky, by tam neměly zůstat. Studený vzduch by na ně mohl dlouhodobě negativně působit. A jaké je samotné tajemství chlazení schránky?

Řidiči často netuší, co jejich auto nabízí, jaké jsou skryté fígle

Je potřeba zaměřit svou pozornost na vzdálený roh prázdné přihrádky. A hledat malou klapku nebo kus plastu, který vypadá jako západka. Pokud jej řidič objeví, má štěstí. Tato klapka je zodpovědná za přívod studeného vzduchu z klimatizace do přihrádky na rukavice. Stačí ji otevřít a tím umožnit proudění studeného vzduchu do přihrádky. Některá auta mají systém ovládaný otočným ovladačem s regulací průtoku studeného vzduchu. Poté do této chladné části odkládací schránky stačí vložit lahvičku s vodou nebo nějakým jiným nápojem.

Díky proudícímu chladnému vzduchu se tekutina během krátké doby vychladí a poslouží jako příjemně osvěžující nápoj. Je ale třeba dodržovat pár pravidel pro správné použití. Určitě je vhodné volit přiměřenou velikost láhve. Nedoporučuje se umisťovat do přihrádky láhve o objemu 1,5 litru a větší. Velká láhev by mohla přetěžovat plastové upevňovací prvky odkládací schránky. A ty by se mohly zlomit či jinak poškodit. Navíc by zabrala příliš mnoho místa, což by snížilo účinnost foukání chladného vzduchu.

Odstranění námrazy i ledu z oken a zrcátek, aniž byste poškodili skla auta

Lepší než běžný kulatý tvar lahve je upřednostnit tvar hranatý – je vhodnější použít láhev s čtvercovým průřezem než kruhovým. Čtvercová láhev bude lépe držet uvnitř přihrádky při pohybu auta. V zatáčkách se nebude odvalovat ze strany na stranu, chrastit. Je vždy důležité udržovat klimatizační systém vozu pravidelně čistý, pro maximální efektivitu. A také kontrolovat a doplňovat chladivo.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Ten, kdo nemůže schránku chladit pomocí klimatizace, může zkusit chladit ve schránce nápoje pomocí vkládání mražených vložek. Těch, co se dávají do boxů na převoz potravin. Nejde ale o tak nekomplikované řešení. Vložky je třeba průběžně vyjímat a doma mrazit. A také je třeba počítat s tím, že při jejich zahřívání dochází k tvorbě vlhkosti, kapek vody. A tato vlhkost pak zůstává ve schránce, potažmo v celém autě. Pokud ji řidič neprodleně nevytře, nevysuší, vrátí se mu zpět v podobě nežádoucího zamlžování oken.

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie

Máte chlazenou schránku v autě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články