Jak spolehlivě rozpoznat poškozené a opotřebované tlumiče? Nenápadné faktory poznáte i sami bez pomoci mechanika

Správná funkce tlumičů je důležitá zejména pro pohodlí řidiče a spolucestujících. Jejich poškození nebo opotřebení se dá v některých případech rozpoznat i bez mechanika.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak už je z názvu jasné, tlumiče slouží k vyrovnávání a tlumení nerovností vozovky. Kromě toho mají výrazný podíl na fungování celého automobilu. Jejich opotřebení je pro cestující značně nepohodlné, protože vozidlo není schopno spolehlivě a účinně tlumit výmoly, různé díry a nerovnosti povrchu. K odhalení tohoto problému vám napoví několik základních věcí, kterých si můžete všimnout i sami bez pomoci automechanika. Jiné však pozná až servis.

Občasná kontrola přijde vhod

Právě období podzimu je nejvhodnější pro kontrolu stavu tlumičů. Nejlepší je tak učinit spolu s přezutím pneumatik, protože se k nim při této výměně snadno dostaneme. Poškozené tlumiče můžeme poznat v některých případech i podle samotné pneumatiky, která bude nerovnoměrně sjetá. V takovém případě může být na vině i jiný problém, proto se nedá s jistotou říct, že když je guma sjetá více z jedné strany, jsou poškozené právě tlumiče. Je tak dobré zjistit i případné další příznaky poškození.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak poznat poškození

U postupného opotřebení tlumičů je tento problém řidičem těžko rozpoznatelný. Je to způsobeno tím, že vy jako řidič jste na svůj automobil zvyklí a přibývající vibrace nebo hluk už nevnímáte. Často si tohoto problému všimne právě člověk, který ve vašem autě nejezdí pravidelně. Ten je totiž zvyklý na něco jiného, a pokud se jedná o velký skok, rozezná to téměř okamžitě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Obecně však existuje několik faktorů, které vám naznačí špatnou funkci a stav tlumičů. Jedním z nich je například chování vozidla v zatáčce. Pokud se automobil při průjezdu ostré zatáčky nebezpečně naklání a má tendenci vychylovat se k vnější straně zákruty, měli byste zpozornět. Dále se mohou poškozené tlumiče projevit nepříjemnými zvuky při nájezdu na retardér nebo jiné nerovnosti, chvěním volantu a vibracemi, nebo jednoduše tak, že budou špatně tlumit rázy a jízda bude velmi nepohodlná.

Prevence poškození tlumičů

Životnost samotným tlumičů je závislá jak na stylu jízdy, tak na terénu, po kterém automobil jezdí. Z toho jednoduše vyplývá, že se dá šetrnou a opatrnou jízdou prodloužit. Přestože to někdy není možné, vyhnutí se nerovné cestě plné výmolů je nejlepším způsobem, jak zabránit jejich nadměrnému opotřebení.  Kromě toho není dobré ani prudké zrychlování nebo brzdění, a ani samotná rychlá jízda v zatáčkách.

Podle čeho při jízdě poznáte, že máte opotřebované tlumiče?

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články