Jak správně nastavit zpětná zrcátka v autě - AutoŽivě

Jak správně nastavit zpětná zrcátka v autě. Co byste měli vidět a nevidět

Jaký je správný postup při nastavení zpětných zrcátek ve vašem voze? Jak sedět při nastavování, co vidět a nevidět při správném nastavení? To vše se dočtete v tomto článku.
i Zdroj fotografie: Pixabay

Zpětná zrcátka se používají už od počátků motorismu. První zmínka se o nich objevila v roce 1906 v jednom technologickém časopise. Ten označil zrcátka jako dobrý bezpečnostní prvek u vozů, které mají uzavřenou kabinu. V té době totiž neměla všechna auta střechu a řidiči se tak otáčeli přes rameno, aby viděli za sebe.
Historie zpětného zrcátka

Přestože mnoho zdrojů uvádí, že bylo zpětné zrcátko poprvé použito v roce 1911 během prvního závodu na 500 mil v Indianapolis, je dokázáno, že se tento vynález objevil na autech už dříve. Ještě před tímto závodem používala „výmysl“ britská závodnice Dorothy Levitt, která ve své knize The Woman and the Car pobízela, aby ho i ostatní ženy používaly ke sledování toho, co se děje za jejich autem. Zrcátka se v té době používala i u koňských povozů. První patent nastavitelného zpětného zrcátka pro automobil vznikl až v roce 1921.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nastavení zrcátek

Cílem správného nastavení zrcátek je mít co nejlepší přehled o situaci kolem celého auta. Vždycky ale bude místo, do kterého neuvidíte. Takovému místu se říká slepý nebo mrtvý úhel. Výrobci automobilů se snaží už dlouho s tímto problémem vypořádat. Vymýšlejí různé tvary zrcátek, aby bylo vidět všechno, nebo také senzory, které upozorní na vozidlo nebo předmět, který normálně nevidíte. U dnešních moderních automobilů jsou tzv. asférická zrcátka, která mají upravený okraj pro eliminaci mrtvého úhlu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Špatně nastavené zrcátko

Správně nastavená zrcátka máte tehdy, když v nich vidíte prostor, kde se pohybují auta. Je zbytečné nastavovat si je tak, abyste viděli velkou část boku svého auta nebo další nepotřebné věci. V případě, že máte správně nastavena všechna zrcátka, získáváte dostatečný přehled o tom, co se kolem vašeho auta děje během jízdy, a právě to je základ bezpečného cestování.

iZdroj fotografie: Pixabay

Správně nastavené zrcátko

Pomůže vám při couvání nebo parkování

Někteří řidiči ho používají více, jiní zase vůbec. Zpětné zrcátko může být šikovným pomocníkem při couvání a parkování. Může se vám hodit například při parkování podél vyvýšeného obrubníku, nebo v jiných podobných situacích. Stačí si jednoduše zrcátko sklopit tak, abyste viděli ráfky kol a mohli tak bezpečně zaparkovat.

60 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 299 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Bývalý ruský kapitán ukradl lodní šrouby svého torpédoborce
Události247.cz
Za návštěvu hospody zaplatíte až 6 000 Kč měsíčně. „Popíjet“ budou moci pouze testovaní, jenže antigenní test nestačí
VědaŽivě.cz
Prodloužit životnost baterie telefonu není složité. Rozhodující je způsob nabíjení
adbz.cz
Neobvyklé zalévání orchidejí zajistí, aby vždy krásně kvetly a měly násobně více pupenů