Jak správně nastavit zpětná zrcátka v autě. Co byste měli vidět a nevidět

Jaký je správný postup při nastavení zpětných zrcátek ve vašem voze? Jak sedět při nastavování, co vidět a nevidět při správném nastavení? To vše se dočtete v tomto článku.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zpětná zrcátka se používají už od počátků motorismu. První zmínka se o nich objevila v roce 1906 v jednom technologickém časopise. Ten označil zrcátka jako dobrý bezpečnostní prvek u vozů, které mají uzavřenou kabinu. V té době totiž neměla všechna auta střechu a řidiči se tak otáčeli přes rameno, aby viděli za sebe.

Historie zpětného zrcátka

Přestože mnoho zdrojů uvádí, že bylo zpětné zrcátko poprvé použito v roce 1911 během prvního závodu na 500 mil v Indianapolis, je dokázáno, že se tento vynález objevil na autech už dříve. Ještě před tímto závodem používala „výmysl“ britská závodnice Dorothy Levitt, která ve své knize The Woman and the Car pobízela, aby ho i ostatní ženy používaly ke sledování toho, co se děje za jejich autem. Zrcátka se v té době používala i u koňských povozů. První patent nastavitelného zpětného zrcátka pro automobil vznikl až v roce 1921.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nastavení zrcátek

Cílem správného nastavení zrcátek je mít co nejlepší přehled o situaci kolem celého auta. Vždycky ale bude místo, do kterého neuvidíte. Takovému místu se říká slepý nebo mrtvý úhel. Výrobci automobilů se snaží už dlouho s tímto problémem vypořádat. Vymýšlejí různé tvary zrcátek, aby bylo vidět všechno, nebo také senzory, které upozorní na vozidlo nebo předmět, který normálně nevidíte. U dnešních moderních automobilů jsou tzv. asférická zrcátka, která mají upravený okraj pro eliminaci mrtvého úhlu.

iZdroj fotografie: Unsplash
Špatně nastavené zrcátko

Správně nastavená zrcátka máte tehdy, když v nich vidíte prostor, kde se pohybují auta. Je zbytečné nastavovat si je tak, abyste viděli velkou část boku svého auta nebo další nepotřebné věci. V případě, že máte správně nastavena všechna zrcátka, získáváte dostatečný přehled o tom, co se kolem vašeho auta děje během jízdy, a právě to je základ bezpečného cestování.

iZdroj fotografie: Pixabay
Správně nastavené zrcátko

Pomůže vám při couvání nebo parkování

Někteří řidiči ho používají více, jiní zase vůbec. Zpětné zrcátko může být šikovným pomocníkem při couvání a parkování. Může se vám hodit například při parkování podél vyvýšeného obrubníku, nebo v jiných podobných situacích. Stačí si jednoduše zrcátko sklopit tak, abyste viděli ráfky kol a mohli tak bezpečně zaparkovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články