Jak stará auta jezdí v Evropě? Česká republika patří mezi nejhorší

                   

Také vám přijde, že kolem vás jezdí stále starší auta? Pokud ano, rozhodně se vám to nezdá. Vozový park v České republice stále stárne. Je to dáno jak tím, že někteří lidé nemají na nákup nového vozu, tak i tím, že ten současný nechtějí prodat pod cenou a tak s ním jezdí, dokud to jde. To se podepisuje jak na jejich ne úplně dokonalém technickém stavu, tak na tom, jak jednotlivé silnice vypadají. Ne všude je to ale stejné, jako u nás v ČR.

Jak si stojíme v porovnání s našimi sousedy?

Začneme nejprve v České republice. Zde je průměrné stáří vozu 14,5 roku. Pokud se vám to nezdá tak hrozné, pamatujte na to, že se jedná o průměr. Laicky řečeno, pokud by mělo toto číslo vyjít, tak v případě vaší koupě nového vozu by měl mít váš soused auto, které je staré 29 let. Tento výpočet už je šokující, že ano?

A jak jsou na tom naši sousedé? Všichni jsou na tom lépe. V Německu je průměrný věk 9,3 let, v Rakousku dokonce 8,2 let. Lehce se nám blíží Polsko a Slovensko. V první jmenované zemi je to 13,6 let a v té druhé je to 13,5 let. Stále je to však méně, než u nás.

Kde jezdí nejmladší vozy?

Zajímá vás, kde je vozový park nejmladší? I do těchto zemí se samozřejmě musíme podívat. Začneme třeba Velkou Británií, kde je průměrný věk auta 7,8 let. Velmi dobře je na tom třeba i Lucembursko, kde je průměrný věk auta pouze 6,3 let, což je rozhodně evropský rekord. Dobře je na tom i zmíněné Rakousko, nebo Švýcarsko s hodnotou 8,6 let, popřípadě také Belgie, kde jezdí v průměru auta stará 8,9 let.

Kde jezdí ta nejstarší auta?

Podívejme se také na chvost samotného žebříčku. Jasným rekordmanem je zde Litva, kde jezdí automobily průměrného stáří 16,9 let. Nijak dobře na tom však není ani Lotyšsko, kde je průměrné stáří auta rovných 16 let.

Pokračovat budeme dále a podíváme se na oblíbenou turistickou destinaci v podobě Řecka, kde jezdí vozy průměrného stáří 15 let. Nijak dobře na tom rozhodně není ani Rumunsko, kde je průměrný věk auta 16,2 let. Pokud jste tipovali například i Maďarsko, tak vás musíme zklamat. Tato země je na tom lépe než my, s průměrným stářím 13,9 let.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články