Spící řidič v Tesle na dálnici. Německá policie neměla zastavení autopilota lehké

Čím dál dokonalejší systémy pro autonomní řízení občas svádí k úplnému odvezdání se a jízdě na autopilota. A pokud řidič současně usne, je o „zábavu“ postaráno.

i Zdroj fotografie: Polizeipräsidium Oberfranken
                   

Autonomní řízení a s ním spojené klady i nedostatky budou ještě dlouho předmětem vášnivých debat jak mezi jeho obhájci, tak i odpůrci. S rostoucí dokonalostí počítačových a senzorických systémů bude přibývat vozidel, která zvládnou provoz bez asistence řidiče již víceméně sami. Tesla pak patří, s ohledem na délku vývoje a náskok v této oblasti mezi lídry v autonomním řízení, a její majitelé toho s oblibou využívají. Někdy to ale pravda trochu přeženou. Pojďme se na jeden takový případ podívat.

Spící přízrak na německé dálnici – a za plného provozu

Stalo se v Německu, 29. prosince 2022 na dálnici A70 u Bamberku, kdy tamní policie (Polizeipräsidium Oberfranken) zachytila Teslu, v níž její řidič – spal. A ani se tím příliš netajil, měl sklopené sedadlo, ruce položené volně v bok a byl zkrátka „v limbu“. Tesla přitom důrazně varuje před tím, aby její vozidla byla využívána jako zcela autonomní. Z jednoduchého důvodu: protože zkrátka zcela autonomní nejsou. Vyžadují ruce na volantu a neustálou kontrolu řidiče, připraveného v případě nouze převzít „nadvládu“ nad vozidlem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vozy Tesla, vybavené autonomním řízením mají dokonce senzory na volantu, které neustále monitorují přítomnost rukou tak, aby nedošlo například k usnutí řidiče. Jak se to tedy povedlo onomu německému „spáči“ na dálnici? Jednoduše. Policie poté, co se jej 15 minut marně pokoušela zastavit (zkuste si zastavit „auto bez řidiče“, když na vás nic a nikdo nereaguje a současně nechcete, z obavy před havárií, používat jakýchkoli násilných zastavovacích metod) z toho byla mírně řečeno v šoku.

Oklamat Teslu není nijak obtížné

Vychytralý řidič si totiž na volant Tesly připevnil závaží simulující položení rukou, a oklamal tak „sofistikované systémy“ v útrobí Muskovo zázraku. Vida, jak málo stačí. A suverénně usnul. Policii tedy po „synchronní jízdě“, kdy Tesla vzorně následovala policejní vůz (radarová část vozu byla evidentně v pořádku) nakonec řidiče vzbudila a odvedla jej na odstavné parkoviště, aby u něj následně zjistila projevy podobné intoxikaci léky. Podotýkám, že vše se odehrávalo kolem 12té hodiny, za plného provozu.

Jaké je rozuzlení? Nemůže být jiné, než čekáte. Policejní zpráva sice neuvádí výši trestu, jenž hříšníkovi v Tesle hrozí, nicméně zahájila šetření s následným sdělením obvinění pro trestný čin ohrožení silničního provozu. Až do rozsudku soudu byl navíc řidiči zabaven řidičský průkaz. Možná přísné, ale zřejmě adekvátní míře ohrožení. Spoléhat se takto bezelstně na technologie zkrátka dnes ještě nejde. Ani u Tesly. Jinými slovy: mějte vždy ruce na volantu a buďte vždy připraveni převzít „velení“. Jak vidno, vyplatí se to.

Co byste dělali vy, potkat někoho spícího a jedoucího „na autopilota“?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články