Určitě máte v autě správný motorový olej? Raději ještě dnes zkontrolujte tyto symboly, jinak se nedoplatíte

Co máte v motoru? Pokud řidič neví, co mechanik použil pro jeho naftový agregát, je to špatně, katastrofa může být na dosah

Motor 1.9 TDI 66kW i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jaký motorový olej je ten nejlepší do určité pohonné jednotky? Řidiči to většinou neřeší a spoléhají se na automechaniky. Pokud se jedná o skutečné profesionály, pak je vše v pořádku. „Ale i tak by motorista měl vědět, jaký olej má v motoru,“ říká odborník na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček. „Třeba jen proto, aby věděli, že mají správnou olejovou náplň,“ dodává. A že vědí, za co platí v servisu.

Každý motor potřebuje speciální olej, měnit a míchat nelze

Respektive že platí za to, co skutečně mají do svého auta dostat. Moderní dieselové motory s pokročilými technologiemi, jako je sofistikované přeplňování nebo filtry pevných částic (DPF), vyžadují šetrný přístup k výběru motorového oleje. Existují určité klíčové faktory, na které je při výběru oleje pro dieselový motor třeba dbát. „Určitě je to doporučení výrobce,“ začíná s výčtem rad expert Pavlíček. Podle odborníka je nezbytné pečlivě dodržovat doporučení výrobce vozidla ohledně specifikací motorového oleje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Různé motory mohou vyžadovat odlišné typy oleje a nesprávný výběr může negativně ovlivnit výkon a životnost motoru. „Pokud je váš vůz vybaven filtrem pevných částic,“ pokračuje Pavlíček, „je klíčové vybrat olej označený jako Low SAPS, jde o nízký obsah sulfátovaného popela, fosforu a síry.“ To pomáhá minimalizovat usazování sloučenin ve filtru, což může vést k jeho degradaci.

Máslo v motorovém oleji není nic neobvyklého. Řidič, který ho v motoru objeví, musí změnit své návyky

Pro dieselové motory s DPF je podle automechanika Pavlíčka vhodný olej označený normou ACEA písmenem C a číslem od 1 do 4. Tato klasifikace značí nízký obsah rafinačních přísad, chrání DPF filtr a udržuje jeho optimální funkci. „Různé typy vstřikovačů vyžadují specifický olej,“ pokračuje odborník. Vstřikovače jsou citlivé na správnou viskozitu oleje. Jde o to, aby se zabránilo zadření hnacího mechanismu v místě kontaktu s vačkou vačkového hřídele.

Starší dieselové motory vyžadují speciální olej, pozor na to

Neposledním kritériem je podle experta viskozita oleje, ta přímo ovlivňuje mazání motoru. Správná viskozita by měla být v souladu s doporučeními výrobce a zapsána písmenem „W“. Syntetické oleje jsou obvykle doporučovány pro jednotky se systémem Common Rail. „Pro starší dieselové motory se doporučuje používat oleje s označením kvality API,“ dokončuje výklad expert Pavlíček.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dvojitá označení obsahují písmena C (pro diesel) a číslo symbolizující kvalitu, kde vyšší číslo značí lepší vlastnosti oleje. „Pamatujte,“ varuje odborník, „že investice do kvalitního oleje se může vyplatit dlouhodobě, chrání váš motor a může snížit riziko drahých oprav.“ Je třeba dbát na pravidelnou výměnu oleje a vybírat olej pečlivě podle konkrétních parametrů daného dieselového motoru.

Jaký olej máte v motoru?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články