Je nutné a správné při doplňování paliva natankovat plnou nádrž?

Při tankování paliva do vašeho automobilu byste měli dodržovat určitá pravidla. Někteří řidiči tvrdí, že mezi nimi je i naplnění nádrže.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Po získání řidičského průkazu a koupení nebo půjčení automobilu se stává tankování paliva nedílnou součástí vašeho cestování. Mnoho lidí vybírá palivo podle ceny, což nemusí být to nejlepší řešení. Některá paliva totiž nemusí mít potřebnou kvalitu a mohou mít negativní vliv na provoz vašeho automobilu, zejména při dlouhodobém používání. I při tak zdánlivě jednoduché činnosti, jako je tankování paliva do nádrže lze udělat spoustu chyb.

Je dobré natankovat plnou nádrž?

Odborníci tvrdí, že kvůli přítomnosti ventilačního systému v palivových nádržích automobilů se nedoporučuje doplňovat úplně plná nádrž. Při natankování až po okraj nádrže je narušena funkce systému a palivo začne protékat drenážními trubkami. Většina řidičů si toho ani nevšimne, protože tyto komponenty jsou umístěny až za zadním kolem a nejde na ně dobře vidět. Palivo se při vytékání může dostat na podvozek nebo kabeláž, což nepříznivě ovlivňuje spolehlivost jejich práce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Riziko spojené se statickou elektřinou

Výboj statické elektřiny může zapálit výpary benzínu ve vzduchu. Přestože jsou tankovací pistole vybaveny rekuperací par, určité riziko vzplanutí tu je. Může se to stát především, když není pistole na tankování dostatečně zasunuta do hrdla nádrže. Aby nedošlo při doplňování paliva k přeskočení jiskry, je třeba správné uzemnění.

Jak správně doplnit palivo?

Aby celý systém automobilu mohl spolehlivě fungovat, potřebuje dostatečné množství paliva. Hladinu benzinu nebo nafty v nádrži zjistíte buď pomocí ukazatele s ručičkou, nebo na palubním počítači, který vám ukáže, jak daleko ještě vaše auto ujede se zbývajícím množství paliva. Mimo to je také důležité používat kvalitní benzín nebo naftu, předepsanou výrobcem automobilu. Ne vždy se vyplatí tankovat to nejlevnější palivo, které najdete na benzínce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Za kvalitní benzín nebo naftu si možná trochu připlatíte, ale vyhnete se pozdějším problémům. Kromě toho, že má takové palivo špatný dopad na motor vašeho vozu při dlouhodobém používání, může způsobit také problémy se startováním, nebo například může automobil občas trochu vynechávat.

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: pozemní sebevražedný dron sestavený v zákopu je odvážnou improvizací, 12 kg TNT dokáže skupinu nepřátel doslova „roztrhat“
Události247.cz
Události247.cz
Putinova dcera promluvila o tom, co si myslí o Rusech a Ukrajině
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo vynalezl úplně první tank a jak změnil 1. světovou válku: Trvalo rok, než se ho vojáci naučili používat
adbz.cz
adbz.cz
Trapézový plech jako střešní krytina vyniká odolností a pevností