Je to jediné takové policejní auto v zemi. Kdo by si pomyslel, že v něm sedí „švestky“ a měří rychlost

Většina policejních aut už dopředu dává logicky najevo, s kým mají řidiči tu čest. Pak jsou tady auta, která jako policejní vůbec nevypadají. Měřit a pokuty vybírat ale umí.

i Zdroj fotografie: Policie Polské republiky
i Zdroj fotografie: Policie ČR
i Zdroj fotografie: Policie ČR
i Zdroj fotografie: Policie ČR
i Zdroj fotografie: Policie ČR
i Zdroj fotografie: Policie ČR
i Zdroj fotografie: Policie ČR
i Zdroj fotografie: Policie ČR
i Zdroj fotografie: Policie ČR
i Zdroj fotografie: Policie ČR
i Zdroj fotografie: Policie ČR
Dalších 7 fotografií
Dalších 7 fotografií
                   

Mezi řidiči kolují „zaručené“ fotografie různých více či méně utajených policejních vozidel s tím, že je dobré si na ten a ten typ vozidla v té či oné barvě, případně přímo na jeho konkrétní registrační značku dát pozor. A že se nejčastěji pohybuje na tom a tom úseku, a pochopitelně „měří“. A následně „kasíruje“, dodáváme my. My tu ale máme dnes něco výrazně jednoduššího: tenhle typ měří a „kasíruje“ také, a je spolehlivě jediný toho typu a té barvy v zemi. Nelze se splést. Tak se na něj pojďme společně podívat.

Policejní Škody už doplňují i jiné značky

Současný vozový park naší policie je poměrně pestrý a (již tradičně) jej tvoří převážně vozy značky Škoda. Kromě obligátní Octavie a Scaly zahrnuje i jejich větší sourozence Superb a Kodiaq (a „dožívající“ Yeti), malé Fabie se naštěstí ve službě téměř nevyskytují (respektive jsou využívány jako „pracovní“ vozy bez polepů a majáků). Mezi Škody se úspěšně vklínil Hyundai se svými SUV iX35 a menšími i30 stejně jako další značky, které používají jednotlivá krajská ředitelství (kupříkladu brněnská Audi S6). Nemůžeme také nezmínit nákup 70 vozů BMW 540i s pohonem všech kol.

iZdroj fotografie: Policie

Zcela samostatnou kapitolou jsou pak pochopitelně vozy pro zvláštní využití, doprovody vládních kolon a další, kde se povětšinou vyskytují rychlé a silné vozy, zajišťující respekt a plynulý přesun chráněných osob. S ohledem na to, že pro vládní účely a státní návštěvy se téměř výhradně používá nejvyšší třída limuzín typu Audi A8L nebo BMW 7iL, jsou podobné velikosti i doprovodná vozidla bez označení. Ve městech a v kritických úsecích jim pak pomáhají i klasické „majákové“ verze policejních aut.

Rozumná volba ekologie vs. arogance italského sporťáku

Na opačné straně pak stojí malé a ekologické BMW i3, jejichž elektrický pohon je předurčuje především pro městskou hlídkovou službu. A nemůžeme si opět nerýpnout do „nákupu století“ v podobě Ferrari 458 ze zabavených předmětů z trestné činnosti, který udělal policii „medvědí službu“ s negativní PR, která se na ni snesla z médií. Ne, optikou poměru výkon (myšleno pracovním užitkem ve službě, nikoli v kilowattech) vs. náklady na provoz tohle Ferrari opravdu nemůže vyhrát. Nemluvě o penězích, které mohla přinést jeho případná aukce.

Poměr výkon vs. cena za to určitě netrápí starší bílé BMW kombi řady E61, které se už zaplatilo pětkrát. Minimálně. A je opravdu spolehlivě jediné. Nebo napadlo by vás čekat něco záludného od postaršího rodinného kombi, navíc v bílé barvě? Ani nás ne. Přesto je tohle BMW vybaveno radarem a dokáže znepříjemnit den těm, kdo to přeženou s maximální rychlostí. Pozor by si na něj měli dávat zejména ti, jež se vydávají do Polska za nákupy, operuje údajně už i poblíž našich hranic. Čili sledovat provoz, jakmile se vyskytne starší bílá „pětka kombi“, nohu z plynu. Ale především – jezděte opatrně a ohleduplně, vyplatí se to. Držíme palce nejen v Polsku!

Galerie

Dalších 7 fotografií
Dalších 7 fotografií

Potkali už jste neoznačené policejní BMW u českých hranic?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články