Jeremy Clarkson prozradil, jak šetří palivo. Podle něj je ten jeho způsob jediný rozumný

Jak snížit spotřebu paliva? Ten, kdo sleduje pořad Top Gear ví, že existuje snadná fyzikální metoda, která ale v praxi moc fungovat nebude.

i Zdroj fotografie: Newspress
                   

Britský moderátor je známý svými kontroverzními výroky. Jeho hodnocení automobilů mnohdy jde za hranici korektnosti, a popravdě, také objektivnosti. Skvělá auta mnohdy Jeremy zkritizuje až na dřeň, zcela bez reálného podkladu. A vozy, které nemají valnou kvalitu, pochválí jen proto, že jsou původem z Británie. Když se vyjádří k tématu spotřeby, dá se čekat v podsadě cokoli.

Utopická teorie, může být ale inspirací

Teorie, kterou moderátor navrhuje, je spíše nerealizovatelná, než že by ji šlo uvést masově do praxe. Nicméně palivo je drahé, pokud si řidiči stěžují na vysoké cestovní náklady a astronomické ceny na čerpacích stanicích trápí celou Evropu, může možná dojít i na tak trochu netradiční řešení. Jak tedy snížit náklady na provoz auto ve stylu Jeremyho Clarksona? Ještě za doby legendárního pořadu Top Gear tento Brit mluvil o tom, jak by měli všichni řidiči šetřit palivo.

iZdroj fotografie: S vědomím Joe Achilles

Jde o metodu, která prý nejenomže zajistí více peněz v peněžence, ale také ozdraví naši planetu. Háček to podle očekávání má. Ideální způsob, jak ušetřit palivo, má spočívat v nepoužívání brzd. Jednoduché a geniální, což? Brzdění vždy zahrnuje ztrátu energie vytvořené motorem. A to stojí drahocenné palivo. Takže pokud auto nebrzdí, neplýtvá energií. Dosud vše jasné, fyzika v teorii jedna báseň. Ale praxe, to je jiná. 

Spotřeba nebo bezpečnost? Volba musí být jasná

Podle Jeremyho, když přijede řidič na červenou, má sundat nohu z plynu a volně zastavit. Tato metoda funguje pouze se zařazeným rychlostním stupněm, přeřazením na neutrál motor dál zpracovává drahé palivo. Problém je, že brždění nelze zakázat. Je to klíčová činnost, kterou v určitých situacích nelze ničím, žádnou jinou metodou, nahradit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rada Jeremyho Clarksona se musí brát s rezervou, byť v širším hledisku je možné vzít ji jako inspiraci pro plynulou jízdu s maximálním využití setrvačnosti. Jak odborníci na ekonomickou jízdu doporučují, vyplácí se předvídat, využívat dosaženou hybnost vozidla. A nezanedbávat bezpečnost, takže je-li třeba šlápnout na brzdu, tak brzdit.

Co myslíte, je tato metoda realizovatelná?

Zdroj: Top Gear
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články