Tajná gesta a signály v komunikaci řidičů na silnici: Dvojité probliknutí + 16 dalších. Znáte je všechny?

Existují gesta, která mohou pomoci nebo zachránit život. Motoristé by je měli znát, rozumět jim a ve správných situacích je používat.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Mezi řidiči na silnici platí nevyřčená pravidla komunikace. Neexistuje sice žádná oficiální dohoda, přesto spolu ale motoristé umí komunikovat. A to dokonce na dálku a beze slov. V některých případech sice porušují předpisy, nicméně nonverbální komunikace funguje. Důležité je ale vědět, co který zvuk či signál znamenají. O vztyčený prostředníček tady samozřejmě vůbec nejde. Mezi základní prostředky komunikace mezi motoristy patří blikání světly, troubení klaksonem, ale také signalizace paží. Jaké signály jsou nejběžnější?

Blikat na sebe mohou řidiči jen v povolených situacích

Blikající světlomety jsou základ. Byť zákon definuje, kdy může řidič blikat, motoristé používají světlomety častěji, i v případech, které zákon nepovoluje. Jedno bliknutí dálkových světel je varování protijedoucího řidiče před jeho pohybem na nějaké nebezpečí, které ještě nevidí. Alternativou je ne jedno zablikání, ale několik za sebou, ovšem více než dvě. Dálková světla protijedoucího auta dvakrát zablikají, a to znamená jediné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je to upozornění pro protijedoucího řidiče, že v provozu před ním „číhá“ stanoviště s policejní hlídkou. Ať už s mobilním radarem, nebo bez. Blikající dálková světla z auta jedoucího vzadu mají upozornit řidiče, aby umožnil zadnímu autu předjetí. Nutně nemusí jít o nějakého agresivního piráta, ale o člověka v tísni, který spěchá z nějakého důležitého důvodu. Může se stát, že bliká řidič auta, které jede vpředu. To už je náročnější pro řidiče druhého auta někdy zachytit, všimnout si. Ale znamená to většinou, že řidič druhého auta jede s dálkovými světly, oslňuje a měl by je vypnout.

Kdo jede rychle s levým blinkrem, potřebuje předjíždět

Zablikat také může řidič auta na předjíždějící kamion, aby jeho řidič věděl, že už je s návěsem vpředu na volném prostoru a může se zařadit zpět do pravého pruhu. Řidiči na sebe blikají i výstražnými blinkry. Jedno nebo dvojité bliknutí znamená poděkování za pomoc například při dávání přednosti ve svízelné situaci nebo omluva za neopatrné jednání na silnici. Pokud auto vpředu bliká levým blinkrem, signalizuje autu za sebou, že nemůže předjíždět. Třeba z důvodu nebezpečí, které první řidič vidí a ten další ještě ne. Naopak blikání pravým blinkrem říká, že řidič zadního auta může předjíždět.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Komunikovat mezi sebou mohou řidiči i tak, že na sebe mávají či ukazují pažemi. Pokud řidič rukou opíše kruh a míří dolů, tak dává najevo, že má auto má prázdnou nebo podhuštěnou pneumatiku. Ukazování rukou na kapotu nebo kufr a poplácávání vzduchu? Kapota nebo kufr mohou být otevřené nebo volně zavřené. Ukazování rukou na dveře znamená, že něco uvízlo ve dveřním otvoru a trčí ven, dveře prostě nejsou zavřené. Ruka řidiče natažená skrz sklopené sklo dveří dává najevo, že může řidič z vedlejší komunikace vjet do křižovatky.

Bezpečnost na prvním místě, ale pomáhat by si řidiči měli

A to není všechno, ještě tady jsou předměty, které může řidič držet v ruce jako signalizaci. Může se stát, že řidič stojí na silnici u svého auta a drží něco v ruce a ukazuje to projíždějícím motoristům. Má-li v ruce kanystr nebo hadici, došlo mu palivo. Drží-li lano, žádá o odtah. Lékárnička v ruce evokuje prosbu o zdravotní pomoc. A má-li řidič v ruce klíč na povolování pneumatik, potřebuje nějaký nástroj, nářadí nebo technickou pomoc.

Arogantní cyklista úmyslně vybrzdil provoz a ukázal gesto Mr. Beana. Řidič na videu jen zoufale troubil

To všechno jsou samozřejmě pouze neformální signály komunikace mezi řidiči na silnici. Hlavní je si uvědomit, že pokud někdo na něco gestem upozorní, možná je důvod vážný. Samozřejmě platí, že řidiči musí dbát nejprve na svou vlastní bezpečnost, nicméně pomoc druhým na silnici není od věci. Člověk neví, kdy se může sám ocitnout v tísni.

Znáte všechna gesta a signály?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články